Normal işiten farklı yaş gruplarından bireylerde ikili görev paradigmasının postural kontrol üzerine etkisi
The effect of dual task paradigm on postural control in individuals from different age groups with normal hearing
  1. Tez No: 876759
  2. Yazar: CANSU USTABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DİDEM TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Postüral kontrol vücudun boşluktaki pozisyonunu oryante ve stabilite etme yeteneğidir. Yaşlanmayla birlikte postüral kontrolü sağlayan yapılardaki değişimler denge sisteminde de değişiklikler meydana getirmektedir. Planlanan bu çalışmanın amacı ise farklı yaş gruplarında ikili görev paradigmasının postüral kontrol üzerine etkisini ve bu etkinin yaşla birlikte değişimini değerlendirmektir. Çalışmaya standart ölçümlere göre (0,125-8 kHz) normal işiten 4 yaş grubundan (18-30 yaş/ 30-40 yaş/ 40-50 yaş/ 50-65 yaş) her grupta 20 kişi olmak üzere toplam 80 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların her birine öncelikle İşitme testi, MiniMental, Tinetti, ve mCTSIB testleri uygulanmıştır. Ardından statik postürografi üzerinde bireyler normal ve tandem duruş koşullarında ikincil görev olan dikotik dinleme yaparken ve yapmadığı durumdaki ağırlık merkezleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Postural control is the ability to orient and stabilize the position of the body in space. With aging, changes in the structures that provide postural control and changes in balance occur. The purpose of this planned study is to evaluate the effect of dual task paradigm on postural control in different age groups. A total of 80 people, 20 people in each group, from 4 age groups (18-30 years / 30-40 years / 40-50 years / 50-65 years) with normal hearing according to standard measurements (0.125-8 kHz) were included in the study. Hearing test, MiniMental, Tinetti, and mCTSIB tests were applied to each of the participants. Then, on static posturography, the centers of gravity were recorded while the individuals were performing dichotic listening, which is the secondary task, and when they were not, in normal and tandem posture conditions. When center of gravity changes are examined within age groups, statistically significant center of gravity changes were not obtained in the 18-30 age group with the dual task paradigm, while in the 30-40 age group, they were on the y-axis (0.96 deg) in normal posture, and in the 40-50 age group, on the x-axis in normal posture.