Çalışan rol görüşmesi'nin Türkçe kültürel adaptasyonu, kronik bel ağrılı çalışanlarda psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the psychometric properties of the Turkish cultural adaptation of the worker role interview in workers with chronic low back pain
- Tez No: 876764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN TAHİR ARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada çalışan bireylerin çalışma performanslarını etkileyen psikososyal ve çevresel değişkenlerini belirlemek amacıyla kullanılan Çalışan Rol Görüşmesi (ÇRG) Versiyon 10.0'ın Türkçe kültürel adaptasyonu ve kronik bel ağrılı çalışanlarda psikometrik etkisi incelenmiştir. Çalışmaya 18 – 65 aralığında 82 kişi katılmıştır. ÇRG değerlendirmesinin Türkçe'ye çeviri sürecinde Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlemiş olduğu çeviri prosedürü uygulanmıştır. ÇRG değerlendirmesinin güvenilirlik analizinde Çok Kategorili Rasch Analizinin Kısmı Kredili Modeli (PCM) kullanılmıştır. ÇRG değerlendirmesinin dış geçerliliği Çalışma Rolü İşlevselliği Anketi (ÇRİA) ile analiz edilmiştir. PCM model uyumu analizi sonucunda Kişi Güvenilirliği 0.773 ve p < .001 bulunarak ölçek modele uyumlu ve istatiksel olarak anlamlı çıkmıştır. ÇRG ile ÇRİA toplam puan arasında yapılan Spearman's korelasyon analizi sonucunda p >0.05 bulunarak her iki değişken arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ölçme aracının özelliklerini anlamak ve modelin ölçüm verilerine ne kadar uygun olduğunu değerlendirmek için yapılan Thurstone eşikleri (Thurstone thresholds) analizi sonucunda bulunan eşik değerleri arasındaki farklar genel olarak oldukça büyük bulunmuş olup testin ayrım gücü yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bireyler arasındaki yetenek farklarını ayırt etmek ve bu ölçümün ne kadar güvenilir olduğunu belirlemek için yapılan Kişi Ayırma Güvenilirliği (Person Separation Reliability) analizi sonucunda Kişi Ayırma Güvenirliği değeri 0.780 bulunarak modelin kişileri farklı yeterlilik seviyelerine göre %78 oranında doğru bir şekilde ayırt ettiği bulunmuştur. İç tutarlılık için Cronbach's α ve McDonald's ω, değerleri sırasıyla 0.790, 0.800 bulunarak yüksek iç güvenilirliğe sahip bulunuştur. Sonuç olarak, çalışan bireylerin psikososyal ve çevresel değişkenleri belirlenmesinde kullanılan ÇRG değerlendirmesinin Türkçe versiyonu, Türkçe kültürel adaptasyonu yapılarak kronik bel ağrılı çalışanlarda psikometrik özellikleri incelenmiş ve uygun bir ölçek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the Turkish cultural adaptation and psychometric properties of the Work Role Interview (WRI) Version 10.0, used to determine the psychosocial and environmental variables affecting the work performance of employees, were examined in employees with chronic low back pain.. A total of 82 participants aged between 18 and 65 took part in the study. The translation process of the WRI followed the translation procedure outlined by the World Health Organization. Partial Credit Model (PCM) of Polytomous Rasch Analysis was used for the reliability analysis of the WRI assessment. The external validity of the WRI assessment was analyzed using the Work Role Functioning Questionnaire (WRFQ). As a result of the PCM model fit analysis, the Person Reliability was found to be 0.773 with p < .001, indicating that the scale fit the model and was statistically significant. Correlation analysis between WRI and WRFQ total scores resulted in p > 0.05, indicating no significant relationship between the two variables. The differences found between the Thurstone threshold values were generally large, indicating high discriminative power of the test. Person Separation Reliability analysis, conducted to differentiate ability differences among individuals and determine the reliability of the measurement, resulted in a Person Separation Reliability value of 0.780, indicating that the model correctly distinguished individuals based on different proficiency levels by 78%. For internal consistency, Cronbach's α value was found to be 0.790, indicating high internal reliability. As a result, the Turkish version of the WRI assessment, used to determine the psychosocial and environmental variables of employees, was culturally adapted to Turkish and its psychometric properties were examined in employees with chronic low back pain, finding it to be an appropriate scale.