Modern folk korku filmlerinde cadılık üzerine bir inceleme
An examination of witchcraft in modern folk horror films
- Tez No: 876806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanlık tarihini ve folkloru oluşturan söylenceler, masallar ve rivayetler, korkunun birer parçasıdır. Folklor, coğrafyadan coğrafyaya değişiklik gösterse de ortak korkulara, tuhaflıklara ve gerilimlere sahiptir. Antik çağlardan süregelen ve popüler kültüre de yerleşmiş olan büyü ve cadılık da folklorun önemli bir parçasıdır. Sinemada folklor, neredeyse sinemanın doğuşundan bu yana işlenmektedir. İngiliz Sinemasında folklor ile cadılığın ortak paydada anlatımı“Folk Korku”[Folk Horror] adında bir terimin ve türün doğuşuna öncülük etmiştir. Folk korku terimi, 2010 senesinde A History of Horror'da Mark Gatiss'in kullanımı ile popülerlik ve resmiyet kazanmıştır. Robert Eggers'ın The Witch (2015) adlı filminin ise 21. yüzyılda folk korkuyu dirilttiği iddia edilmiştir. 21. yüzyıl yapımlarında, folk korku sinemasının öncü ve kült örneklerinin günümüz dünyasının etkisiyle folk korku elementleri ile cadılığın farklı ve“modern”bir biçimde işlendiği düşünülmektedir. Bu çalışmada 2015 sonrasında son on yılda gösterime giren ve cadılığı temeline alan folk korku filmlerine odaklanılmıştır. Tezin örneklemi ile alanyazınına uygun amaçlı olarak seçilen The Witch (2015), The Wailing (2016), Gretel & Hansel (2020), Hellbender (2021) ve You Won't Be Alone (2022) analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Filmlerin analizi tür filmi eleştirisi kapsamında yorumlayıcı yaklaşım yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Filmlerin analizinde folk korku zincirinin ögeleri, cadılık tarihi, cadılık-kadın ilişkisi ve filmde korkunun yaratım biçimi ele alınmıştır. Folk korku sinemasının yeni sayılabilecek bir alan oluşu ve bu kapsamdaki çalışmaların özellikle ulusal alanda azlığı nedenleriyle bu tez çalışmasının ulusal alanda öncü bir nitelikte olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Legends, tales, and rumors that shape human history and folklore are crucial components of fear. Despite geographic variations, folklore shares common fears and oddities. Witchcraft and magic, enduring since ancient times and embedded in popular culture, are pivotal elements of folklore. Folklore has been explored in cinema from its early days. The term“Folk Horror,”used by Mark Gatiss in 2010's A History of Horror, gained official status and outlined a genre that intertwines folklore and witchcraft, particularly noted in British Cinema. Robert Eggers' The Witch (2015) is claimed to have revived folk horror in the 21st century. Modern productions are believed to adapt folk horror elements in novel ways influenced by contemporary society. This study examines folk horror films from the last decade that centralize witchcraft, including The Witch (2015), The Wailing (2016), Gretel & Hansel (2020), Hellbender (2021), and You Won't Be Alone (2022). These films were analyzed through an interpretive genre film criticism approach. Elements of the folk horror chain, the history of witchcraft, the relationship between witchcraft and women, and the creation of fear in films have been analyzed in the context of film studies. Given that folk horror cinema is a relatively new field and studies in this area, particularly on a national level, are limited, this thesis is considered to be pioneering in the national context.