Sağlıklı ve pyometralı köpeklerde uterus dokusunda miR-155, miR-451'in ifadelenme düzeylerinin belirlenmesi
Determination of expression levels of miR-155, miR-451 in uterus tissue of healthy dogs and those with pyometra
- Tez No: 876805
- Danışmanlar: PROF. DR. HASRET YARDİBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Veteriner Hekimliği, Genetics, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Köpeklerde pyometra, veteriner hekimliğinde sıklıkla karşılaşılan ve ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Kistik endometrial hiperplazi (KEH)-pyometra kompleksi, ilk defa 1957 yılında tanımlanmış olup, hormonal değişiklikler sonucu uterusun sekonder enfeksiyonlara karşı hassas olması nedeni ile pyometra oluşumunu tetiklediği şeklinde açıklanmıştır. Köpeklerde pyometra hastalığının prevalansının araştırılmasına yönelik çalışmalar oldukça sınırlıdır. Yapılan çalışmalar incelendiğinde rutin uterus muayenesinde teşhis edilen endometritis prevalansı yaklaşık %43, ülkemizde yapılan çalışmada ise pyometra prevalansı %35 olarak bildirilmiştir. Bu veriler hastalığın dünya ve ülke genelinde mortalitesinin yüksek olduğu, teşhis ve tedavisi için var olan yöntemlerin daha ileri bir seviyeye taşınması gerekliliğini göstermiştir. Yapılan çalışmalar, mikro ribonükleik asitlerin (miRNA'ların) diyabet, ateroskleroz, böbrek hastalıkları, kanser gibi birçok hastalığın tanısıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Normal uterusun fizyolojik durumunda ve patolojik bozukluklarında miRNA'ların düzenleyici işlevleri değerlendirilmiş olup, endometritis ve sağlıklı uterusa sahip hayvanlar uterus inflamasyonu varlığında miRNA ekspresyon profili yönünden incelenmiş ve çeşitli aday miRNA'ların varlığı belirtilmiştir. Tez çalışmamızda, miRNA gibi epigenetik mekanizmalarda rol oynayan, hastalıkların tanısında spesifik olarak biyobelirteç özelliği gösterebilen, hedefe yönelik tedavide büyük önem taşıyan yaklaşık 22 nükleotidden meydana gelen kodlama özelliği olmayan yapıların, sağlıklı olan ve pyometra teşhisi konmuş köpeklerden alınan uterus örneklerinde ifadelenme düzeylerinin karşılaştırılmasını hedefledik. Aday olarak belirlenen ve yangı (inflamasyon) durumlarında ilgili dokulardan spesifik olarak ifadelenebilen miR-155 ve miR-451'in özellikle pyometralı hayvanların uterus dokularında, sağlıklı olanlara nazaran daha fazla ifadelendiği sonucuna ulaşmış olduk. Tez çalışmamız ile bu kapsamda, iki adet miRNA'nın uterusta şekillenen ve geç saptanabilen pyometra hastalığının erken teşhisine ciddi katkılar sağlayacağını ifade etmek isteriz. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçların pyometra teşhis ve tedavisine yeni bir bakış açısı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pyometra in dogs is a disease frequently encountered in veterinary medicine and can result in death. The cystic endometrial hyperplasia (CEH)-pyometra complex was first described in 1957 and was explained as triggering the formation of pyometra because the uterus is sensitive to secondary infections as a result of hormonal changes. Studies investigating the prevalence of pyometra disease in dogs are quite limited. When the studies were examined, the prevalence of endometritis diagnosed during routine uterine examination was reported to be approximately 43%, and in the study conducted in our country, the prevalence of pyometra was reported to be 35%. These data have shown that the mortality rate of the disease is high throughout the world and the country and that existing methods for diagnosis and treatment must be taken to a more advanced level. Studies have shown that micro-ribonucleic acids (miRNAs) are associated with the diagnosis of many diseases, such as diabetes, atherosclerosis, kidney diseases, and cancer. The regulatory functions of miRNAs in the physiological state and pathological disorders of the normal uterus were evaluated, and animals with endometritis and a healthy uterus were examined in terms of miRNA expression profiles in the presence of uterine inflammation, and the presence of various candidate miRNAs was indicated. In our thesis study, we aimed to compare the expression levels of non-coding structures consisting of approximately 22 nucleotides, which play a role in epigenetic mechanisms such as miRNA, can show specific biomarker properties in the diagnosis of diseases, and are of great importance in targeted therapy, in uterine samples taken from healthy dogs and dogs diagnosed with pyometra. We concluded that miR-155 and miR-451, which were identified as candidates and can be specifically expressed in relevant tissues in cases of inflammation, are expressed more especially in the uterine tissues of animals with pyometra compared to healthy ones. In this context, with our thesis study, we would like to state that two miRNAs will make serious contributions to the early diagnosis of pyometra disease, which forms in the uterus and can be detected late. The results obtained from our study will provide a new perspective on the diagnosis and treatment of pyometra.