Sivil toplum örgütlerinin siyasi iktidara etkileri (Bergama örneği)
- Tez No: 87684
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Siyasi iktidar karşısında sivil toplumun ayrı bir alan olarak ortaya çıkmasının kökeni, Sanayi Devrimi ile başlayan sürece bağlanmaktadır. Sivil toplum olgusunun günümüze dek gelen seyrinde ise, değişmeyen tek kriterin devlet-toplum karşıtlığı olduğu bilinmektedir. Çalışma, ülkemizdeki sivil toplum geleneği ve deneyimi açısından sivil toplum örgütlerinin siyasi iktidar üzerinde yaptıkları baskı yöntemlerim içerirken ve mevcut yapılanma çerçevesindeki hareket yeteneklerini ortaya koyarken, Bergama Ovacık bölgesinde Eurogold A.Ş. tarafından siyanürlü yöntemle çıkarılacak altın konusunda, siyasi iktidara yönelttikleri istemlerin ne ölçüde değerlendirildiğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bergama'da siyanürlü yöntemle altm aranması karşıtı yapılan eylemlerin kamuoyu nezdinde büyük etki yarattığı, halkın, yerli ve yabancı basımn olayları dikkatle izlediği, çalışmada vurgulanmaya çalışılmış, oluşumun bir girişim olması nedeniyle de harekete tararımızdan“Bergama Yurttaş Girişimi”adı verilmiştir. İnceleme yapılan örnek olayda, konunun biraz da teknik bilgi gerektirmesinden dolayı, detaya inilmeden sorunun ortaya çıkışındaki bu yöne değinilmiş, ancak daha çok girişimin koordinasyon aşamasında yer alan sivil toplum örgütlerinin siyasi iktidara karşı ne tür yöntemler kullanarak baskı yaptıkları ağırlıklı olarak ele alınmıştır. Sivil toplum, insan topluluklarının hiçbir güç tararından zorlanmaksızm içinde rahatlıkla hareket edebilecekleri alanın adı olmasına rağmen, demokrasi deneyimi açısından genç olan Türkiye gibi ülkelerde, durumun genellikle siyasi iktidar lehine sonuçlandığı tespit edilmiş, seslerini duyurmaya çalışan sivil toplum örgütlerinin bu noktada çabalarının yetersiz kaldığı görülmüştür. Siyanürlü altına karşı dokuz yıldır verilen mücadelede halkın, Türk demokrasi tarihinde eşine rastlanmayan bir sivil toplum hareketi gerçekleştirerek çevre bilinci ve hak arama konularında ne denli duyarlı olduklarım kanıtladıkları izlenmiştir.Siyasi iktidar karşısında istemlerinin değerlendirilmediğini belirten köylüler, zafer olarak tanımladıkları girişimin bu sonuca ancak Danıştay 6. Dairesi'nin kararından sonra ulaşabildiğini ve kararın Türk Yargı' sına olan güvenlerini tazelerken, seslerini duymadıklarını öne sürdükleri siyasilere karşı ise güven yitirdiklerinin altım çizmişlerdir. EÖBSRKy
Özet (Çeviri)
SUMMARY The reason why the civilian community appeared as a separate field oposite the political power is related to the process which started whit industrial revolution.lt is known that the unchangging criteria during the evolution stages of civilian community formation up today has been the opposition between state and community. While this study has included the methods of pressure exerted on political power from the civilian communiy's traditions and experiences view point and has revealed the abilities of activity within the existing frame of structure, which has been prepared to examine in what level the demands directed to political power by civilian communities on the gold to be mined by Eurogold A. Ş. with cyanide method in the Bergama Ovacık region are evaluated. In the study, the great affect created on the general public by the acts againts gold mining with cyanide method in Bergama, people's and foreign media's close follow up of the events have been tried to be stressed and since the formation is an attempt it has been called by us as“Bergama Citizens Attempt”. In the sample event in which studies are made, as the subject needs some technical knowledge we touched this way of the appearence of the issue without going into details but more than anything else what kind of methods were used and how the pressure was exerted. On the political power by civilian organisations that had their places during the coordination stage, has been taken up in detail. Although civilian community is the name of field that human communities can freely behave and identify themselves without being forced by any power from the democratic experience point of view in countries like Turkey, It is established that the situation generally results for the political power and it is observed that the efforts of the civilian communities trying to have their voices heard on this point are insufficient.During the struggle that has been carried out against cyenide gold for nine years it has been watched in the Turkish Democratic History how sensible is the Turkish people on sobjects of environmental conscious and righ seeking by performing a unique civilian move. The villagers who stressed that their demands were not evaluated by the political power, said this end thet they call a victory was reached only after the decision of the Department Number Six of the Council of State and while the decision renewed their trust to the Turkish Justice, they underlined they lost their trust to the politicians who, they claimed, did'nt listen to their voices.