İksa sistemlerinin iki boyutlu sonlu elemanlar yöntemiyle modellenmesi: Bir vaka analizi
Modeling retaining systems using two-dimensional finite element method: A case study
  1. Tez No: 876849
  2. Yazar: HASAN BURAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. YEŞİM SEMA ÜNSEVER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İksa sistemleri geoteknik ana bilim dalı için en önemli konulardan biridir. Şevli arazilerde doğal afetler ve insan eliyle yapılan müdahaleler nedeniyle hareketler gözlemlenebilir. Hareket eden şevli araziler yapılması planlanan yapıların güvenliğini riskli hale getirmektedir. Şevli arazinin hareketini engellemek ve yapıların güvenliğini sağlamak için şev stabilitesi gereklidir. Stabil olmayan şevlerde ve derin kazılarda oluşabilecek deformasyonu önlemek amacıyla iksa sistemleri kullanılır. İksa sistemlerinin proje tasarım aşamasında sonlu elemanlar yöntemi kullanılmaktadır. Sonlu elemanlar yöntemi sayesinde stabilite analizleri, deformasyon ve gerilme değerleri proje tasarım aşamasında tespit edilmiş olur ve bu sayede iksa sistemiyle alakalı iyileştirilmelerin yapılma fırsatı sağlanır. Bu tez çalışmasında iksa sistemleri detaylı bir şekilde incelenmiş, sonlu elemanlar yöntemi olan Plaxis 2D ile iksa sistemi modellenmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışma konusu Bursa İli, Yıldırım İlçesi'nde bulunan okul inşaatından elde edilmiştir. Araziye ait geoteknik veriler ile iksa sistemi modellenmiştir. Plaxis 2D ile tasarlanan iksa modelinde oluşan gerilmeler, deformasyonlar tespit edilmiştir. İksa sisteminin modellenmesiyle oluşan deformasyonlar, arazide yapılan inklinometre ölçümleriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırılan değerler için geri analizler yapılmıştır. Geri analiz yapılan modellerde göçme tahkiki yapılmış ve göçme yüzeyi elde edilmiştir. Yanal deplasmanların ve ankrajların analizi yapılmış analiz sonucu halat taşıma kapasitesi belirlenmiş ve KDYY-2023 ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Retaining systems are one of the most important components for the geotechnical department. Sloping lands may subject to movement due to natural disasters and humanmade repairs. Moving sloped lands enable the parts of the planned structures to be under hazardous conditions. Slope stability is required to prevent movement of sloping land and ensure the safety of structures. Retaining systems are used to prevent deformation in unstable slopes and deep excavations. Finite element methods are used in design phase of the retaining system projects. Thanks to the finite element method, stability analyses, deformation and stress values are determined at the project design stage, thus providing the opportunity to make improvements on the retaining systems. In this thesis study, retaining systems are examined in detail, and retaining system modeling is carried out with Plaxis 2D, a finite element method. The subject of the study was obtained from the school construction in Bursa Province, Yıldırım District. The shoring system was modeled with the geotechnical data obtained from the land. The stresses and deformations in the field were determined by Plaxis 2D models. The results obtained by modeling the shoring system are compared with the inclinometer measurements made in the field. Back analyses were performed for the compared values.