Ceza ve ceza muhakemesi hukukunda mağdur
The victim of criminal and criminal procedure law
  1. Tez No: 876883
  2. Yazar: ENES YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 506
Özet
Çalışmada, tarihin her döneminde var olan ve farklı şekillerde karşılaşılan mağdur ve mağduriyet kavramlarını, ceza ve ceza muhakemesi hukuku çerçevesinde bütüncül bir şekilde ele almak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, söz konusu kavramların sadece ceza ve ceza muhakemesi hukuku bağlamında değerlendirilmesi yeterli değildir. Kavramların suç bilimi (kriminoloji), mağdur bilimi (viktimoloji) ve hatta infaz hukuku bağlamında da değerlendirilmesi gerekmektedir. Şüphesiz bu hususta tarihi serencam, dayanılan evrensel ilkeler ile uluslararası belgeler ve tabi ki farklı ülkelerdeki gelişim süreci yol gösterici niteliktedir. Ayrıca gerek ceza hukuku genel hükümler gerekse de ceza hukuku özel hükümler kapsamında konuya ilişkin tartışmalı pek çok husus olduğu belirtilmektedir. Bu noktadaki tartışmalı başlıkların en genişi olarak mağduriyetin giderilmesi kurumundan bahsedilebilir. Suçtan doğan mağduriyetin giderilmesi, günümüzde çağdaş ceza adaleti sistemlerinde pek çok ceza ve ceza muhakemesi hukuku kurumu ile çözüme kavuşturulmaya çalışılmaktadır. Ceza adaleti sistemimiz kusur, hukuk devleti ve insanilik ilkeleri etrafında şekillendirilmiştir. Ceza adaleti sistemimiz, suçtan doğan mağduriyeti giderici her türlü imkânı değerlendirmeye çalışmaktadır. Bu doğrultuda, mağduriyetin dar anlamda, doğrudan ya da kısa sürede giderilmesi ile mağduriyetin geniş anlamda, dolaylı ya da uzun sürede giderilmesi şeklinde iki temel sütun altında sayı itibarıyla gerçekten çok fazla ceza ve ceza muhakemesi hukuku kurumu bulunmaktadır. Ayrıca mağdurun ceza muhakemesi hukukundaki konumu ve sahip olduğu hakları da bu çalışmadaki bütüncül amaca ulaşılması noktasında büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to address the concepts of victim and victimization, which have existed in every period of history and have been encountered in different ways, in a holistic manner within the framework of criminal and criminal procedure law. In line with this purpose, it is not sufficient to evaluate these concepts only in the context of criminal and criminal procedure law. The concepts should also be evaluated in the context of criminology, victimology and even execution law. Undoubtedly, the historical backround, the universal principles and international documents relied upon, and of course the development process in different countries are guiding in this regard. In addition, it is stated that there are many controversial issues regarding the subject within the scope of both general provisions of criminal law and special provisions of criminal law. At this point, the institution of redress of victimization can be mentioned as the widest controversial topic. The redress of victimization arising from crime is tried to be solved by many criminal amd criminal procedure law institutions in comtemporary criminal justice systems. Our criminal justice system is shaped around the principles of fault, the rule of law and humanity. Our criminal justice system tries to evaluate all jinds of possibilities to eliminate the victimization arising from the crime. In this direction, there are really too many criminal and criminal procedure law institutions in terms of number under the two main pillars: redress of victimization in a narrow sense, directly or in a short-term and redress of victimization in a broad sense, indirectly or in a long-term. In addition, the position and rights of the victim in criminal procedure law are of great importance in achieving the holistic purpose of this study.