San'at ve Kültürde Kök Dergisinin Türk din musikisi literatürüne katkısı
The contribution of the journal of Art and Culture Root to the Turkish religious music literature
- Tez No: 876892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
San'at ve Kültürde Kök dergisi 1981-1982 yılları arasında çıkarıldığı dönemde çeşitli zorluklarla karşılaşmış ve bir süre sonra yayın hayatını sonlandırmıştır. Bu sebeple günümüze kadar gelememiş ve unutulmaya yüz tutmuş bir hale gelmiştir. Çalışmamızı yaparken öncelikle San'at ve Kültürde Kök dergisini yeniden gün yüzüne çıkarmış oluyoruz. Tezimizde ilk olarak San'at ve Kültürde Kök dergisi içerisinde musiki alanında yazı kaleme almış sanat erbabının biyografilerine ardından San'at ve Kültürde Kök dergisi içerisinde bulunan musiki üzerine yazıların konuları ve işlenişine yer verdik. Son olarak kısa bir değerlendirmede bulunduk. Son bölümde katkılarıyla beraber göze çarpan yarım kalmış ya da akılda soru işareti bırakacak şekilde işlenmiş konulara da yer vermiş bulunmaktayız. San'at ve Kültürde Kök dergisi içerisinde Türk musikisinin hangi dönemlerde hangi yeniliklerle karşılaştığı ya da hangi handikaplara uğradığına dair yine birden fazla yazı ile karşılaşılmış ve bu yazıların da nasıl işlendiği ele alınmıştır. Türk musikisini hem tarihini hem unsurlarını kapsayacak şekilde imkânları dâhilinde detaylarıyla ele almış olan San'at ve Kültürde Kök dergisi çıkarılmaya devam ediyor olsa çok daha fazla katkı sunmuş olacaktır. Tezimizde bu katkının çıkarıldığı dönemde neler olduğu ve çıkarılmaya devam etseydi neler olabileceğine de aralarda değinmiş olduk
Özet (Çeviri)
This thesis aims to revive and analyze the Sanat ve Kültürde Kök magazine, a significant yet overlooked publication from the early 1980s. Despite facing numerous challenges, the magazine offered valuable insights into the Turkish music scene. This study initially explores the biographies of music professionals who contributed articles to the magazine. Subsequently, it delves into the topics and treatment of music-related articles within the publication. A critical evaluation follows, highlighting both the strengths and weaknesses of the magazine's content. The final section discusses incomplete or ambiguous topics, such as the magazine's exploration of Turkish music's historical evolution and the challenges it faced. By examining the Sanat ve Kültürde Kök magazine, this thesis sheds light on a crucial period in Turkish music history and underscores the potential impact of continued publication.