Ömer Tuğrul İnançer'in musikişinas kişiliği ve Türk din musikisine katkısı
Ömer Tuğrul İnançer's musical personality and his contribution to Turkish religious music
  1. Tez No: 876893
  2. Yazar: FERHAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Müzik, Religion, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez çalışması, Ömer Tuğrul İnançer'in hayatı, mûsikîşinas kişiliği, eserleri ve Türk Din Mûsikîsine katkılarını gelecek nesillere aktarmak, örnek olmasını sağlamak ve akademiye katarak koruma altına almak gayesi ile çalışılmıştır. Nitel araştırma modelinden olan mülakat metodu kullanılarak bilgiler toplanmıştır. Yakınları ile yapılan mülakatlardan ve literatürde bulunan bilgilerden istifade edilmiştir. Ömer Tuğrul İnançer, yazar, mutasavvıf, müşavir, hukukçu, avukat, müzisyen, araştırmacı yazar ve mûsikîşinas kişiliği ile Türk Din Mûsikîsine, Türk Tasavvuf Mûsikîsi ve Folklorunu Araştırma ve Yaşatma Vakfı'yla, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu'yla ve bireysel olarak birçok hizmetleri ve önemli katkıları olmuştur. Küçük yaşlarından itibaren almış olduğu mûsikî eğitimleri ve daha sonra edinmiş olduğu çevreler sayesinde kendisini mûsikî alanında geliştirmiştir. Katılmış olduğu konserlerde ve programlarda kudümzenlik ve bendirzenlik yapmıştır. Mûsikî alanında çeşitli makaleler ve kitaplar yazmıştır. Yine bu alanda birçok TV ve radyo programları yapmıştır ve konuk sanatçı olarak programlara katılmıştır. Vakıf bünyesinde mûsikî alanında basılan eserlerin edebi yönden tasnifini yapmıştır. Türk Din Mûsikîsi repertuarının devamlılığı amacıyla tespit etmiş olduğu güftelerin bestelenmesi için bestekârlara dağıtmıştır. Yapılan besteler için güfte tanzimi yapmıştır. Bestelenen eserlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına vesile olmuştur. Türk Din Mûsikîsini geliştirmek, ilerletmek, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak gayesi ile hem ülkemizde hem de dünyanın dört bir yanında önemli çalışmalar yapmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the life, musical expertise, works, and contributions of Ömer Tuğrul İnançer to Turkish Classical Music, with the goal of transmitting his legacy to future generations, setting an example, and preserving his work within the academic sphere. The study employed a qualitative research design using the interview method to collect data. Interviews with close acquaintances and information from the literature were utilized. Ömer Tuğrul İnançer, a writer, sufi, consultant, jurist, lawyer, musician, researcher, and music scholar, made significant contributions to Turkish Classical Music through his involvement with the Turkish Sufi Music and Folklore Research and Preservation Foundation, the Istanbul Historical Turkish Music Ensemble, and his individual endeavors. He developed his musical skills through music education he received from a young age and the environments he encountered later in life. He performed as a kudüm and bendir player in concerts and programs. He authored various articles and books on music and participated in numerous TV and radio programs as a guest artist. Within the foundation, he carried out the literary classification of musical works. To ensure the continuity of the Turkish Classical Music repertoire, he identified lyrics and distributed them to composers for musical composition. He also arranged lyrics for the composed pieces. He played a pivotal role in preserving these composed works and transmitting them to future generations. With the aim of developing, advancing, and promoting Turkish Classical Music, and transmitting it to future generations, he conducted significant studies both in Turkey and around the world.