Klasik ve modern dönem tefsir mukaddimelerinde yedi harf konusu -Taberî, İbn Atıyye, Kâsımî ve Süleyman Ateş örneğinde mukayeseli bir inceleme
The seven letter issue in classical and modern period commentary introductions - a comparative study with the examples of Taberi, Ibn Atiyye, Kasimi and Süleyman Ateş
- Tez No: 909376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Taberî, İbn Atıyye, Kâsımî ve Süleyman Ateş'in tefsirlerinin mukaddimelerindeki yedi harf konusu incelenmiş ve gözden geçirilmiştir. Çalışmanın asıl hedefi, Taberî, İbn Atıyye, Kâsımî ve Süleyman Ateş'in yedi harf konusuna ne kadar değindiği, bu meseleyi nasıl yorumladığı ayrıca söz konusu müfessirlerin konu hakkındaki benzerlik ve farklarını tespit etmek ve bununla ilgili yorumlarını ortaya koymaktır. Bu amaçla, ilk etapta mukaddimelerdeki yedi harf konusu baştan sona kadar titizlikle okunmuştur. Okuma neticesinde elde edilen bilgilerden oluşan veriler, konu başlıkları şeklinde iki bölümde ele alınmıştır. Giriş bölümünde temel esaslar ve çalışmanın metodu verilmiştir. Birinci bölümde dört müfessirin hayatı, ilmî kişiliği, tefsiri ve kıraat ilmindeki yeri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde İbn Cerîr et-Taberî'nin Câmiu'l-beyân an te'vîl-i âyi'l-Kur'ân, İbn Atıyye'nin el-Muharrerü'l-vecîz fî tefsîri'l-Kitâbi'l-azîz, Cemâleddin el-Kâsımî'nin Meḥâsinü't-teʾvîl'i ve Süleyman Ateş'in Yüce Kur'ân'ın Çağdaş Tefsiri adlı eserlerin mukaddimelerindeki yedi harf konusu ele alınmış ve mukayese edilmiştir. Çalışma sonuç ve kaynakça ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the topic of the seven letters is examined and reviewed in the introductions written by Tabari, Ibn Atiyya, Qasimi, and Süleyman Ateş to their tafsirs. The main objective of the study is to determine to what extent Tabari, Ibn Atiyya, Qasimi, and Süleyman Ateş dealt with the topic of the seven letters, how they interpreted this issue, and to identify their similarities and differences and to present their thoughts on this matter. To this end, first of all, the topic of the seven letters in the introductions was read meticulously from beginning to end. The data obtained from the materials obtained as a result of the evaluation was taken up in two parts in the form of topic headings. The basic principles and the method of the study are given in the introductory section. In the first section, information is given about the life, scientific personality, tafsir, and place in the science of reading of the four interpreters who are the subject of our study. In the second section, the topic of the seven letters in the introductions of Ibn Jarir al-Tabari's Jami'ul-bayan an ta'wil-i ayi'l-Qur'an, Ibn Atiyya's al-Muharrar al-wajiz fi tafsiri'l-Kitabi'l-aziz, Jala'uddin al-Qasimi's Mahasinut-ta'wil, and The issue of the seven letters in the introductions of The subject of seven letters in the introductions of Süleyman Ateş's work titled Contemporary Interpretation of the Great Qur'an was discussed and compared. The study ends with a conclusion and bibliography.