Synchronous or machine-mediated chat: The impact of interaction environments on the English lesson speaking achievement, anxiety, and attitudes of 5th-grade students
Eş zamanlı veya makine aracılığıyla sohbet: Etkileşim ortamlarının 5. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi konuşma başarısı, kaygısı ve tutumları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 876911
  2. Yazar: SEVGİ UTKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN HOPCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son teknolojik gelişmeler dil öğrenimini, özellikle de İngilizce konuşma becerilerini dönüştürmektedir. Eş zamanlı sohbet (Zoom Toplantısı) ve sohbet robotları gibi etkileşim ortamları, pratik yapmak için sürükleyici ortamlar sunmakta ve öğrenciler için kaynaklara erişilebilirliği artırmaktadır. Bu çalışma, 'Eş Zamanlı Sohbet (Zoom Toplantısı)' ve 'Sohbet Robotu' kullanarak İstanbul'da özel bir okulda öğrenim gören beşinci sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma başarısı, kaygısı ve tutumları üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bu çalışmada, karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Konuşma derslerinde, 18 öğrenciden oluşan birinci grup 'Sohbet Robotu', 19 öğrenciden oluşan ikinci grup ise Eş Zamanlı Sohbet (Zoom Toplantısı) kullanmıştır. Bu çalışmada nicel veri toplama araçları olarak İngilizce Konuşma Kaygısı Ölçeği (ESAS), İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği (ASTEL) ve İngilizce Konuşma Başarı Testi (ESAT) ön test ve son test olarak kullanılırken, nitel veriler yarı yapılandırılmış öğrenci, öğretmen ve veli görüşmeleri yoluyla elde edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Eş Zamanlı Sohbet (Zoom Toplantısı) tabanlı konuşma derslerine katılan öğrencilerin konuşma başarılarının ve tutumlarının arttığını, ancak kaygı oranlarının azaldığını fakat aradaki farkın anlamlı olarak değişmediğini göstermektedir. Benzer şekilde, Sobet Robotu tabanlı konuşma derslerinin de öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmede etkili olduğu görülmektedir. Bu durum, öğrencilerin tutum ve başarı oranlarının arttığını, kaygı oranlarının ise azaldığını ancak aradaki farkın anlamlı olarak değişmediğini göstermektedir. Bu doğrultuda ilgili uygulamanın tüm eğitim kademelerinde daha yaygın olarak kullanılması ve benzer çalışmaların diğer eğitim kademelerinde ve farklı sınıf düzeylerinde de yapılarak sonuçların karşılaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Recent technological advancements have transformed language learning, especially English-speaking skills. Online platforms like synchronous chat (Zoom Meeting) and chatbots provide immersive environments for practice, enhancing accessibility to resources for learners. This study investigated the impacts of using Synchronous Chat (Zoom Meeting) and Chatbot on English lesson speaking achievement, anxiety, and attitudes of fifth grade students who study at a private school in Istanbul, Turkey. This study was conducted using an explanatory sequential mixed-method research design. In the speaking lessons, the first group of 18 students used the 'Chatbot' and the second group of 19 students used the 'Synchronous Chat (Zoom Meeting)'. In this study, as quantitative data, pre-tests, and post-tests of English-Speaking Anxiety Scale (ESAS), Attitude Scale Toward English Lesson (ASTEL) and English-Speaking Achievement Test (ESAT) were used while qualitative data were obtained through a semi-structured student, teacher, and parent interview forms. The findings of the study indicated that among the students who participated in Synchronous Chat (Zoom Meeting)-based speaking lessons, their speaking achievement and attitude rates increased positively although anxiety rates decreased, there is no significant difference. Similarly, the Chatbot-based speaking lessons were found to be effective in improving students' speaking skill. This indicates that their attitudes and achievement rates increased positively whereas students' anxiety rates decreased there is no significant difference. In this direction, it may be recommended that the relevant application may be used more widely at all levels of education and that similar studies may be conducted at other levels of education and at different grade levels to compare the results of the studies.