Türkiye'de korporatif temsil sistemi üzerine tartışmalar
Discussions about corporative representation system in Turkey
- Tez No: 87694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. REFİK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Devlet içinde, bireylerin yanında çeşitli sosyal kuruluşların da yer aldığı gerçeği karşısında, toplumsal barışın sağlanması açısın dan, devletin siyasi yapısı içinde bireylerin yanında, toplumsal ku ruluşların da temsiline imkan tanıyan korporatif temsil sistemi bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Özellikle klasik parlamenter sistemde meydana gelen değiş meler, sosyal devlet kavramının ortaya çıkışı, baskı gruplarının modern devletlerde büyük önem kazanması karşısında korporatif temsil sistemine duyulan ihtiyaç kendini iyiden iyiye hissettir mektedir. Bu durum karşısında, dünyada ve ülkemizde, toplumsal kuru luşların temsil edileceği kurumun, yasama meclisi olarak mı yoksa danışma meclisi olarak mı yapılandırılması gerektiği tartışılmıştır. Bu tartışmalar sonucunda, korporatif temsil sistemine siyasi temsilin aksayan yönlerini tamamlayıcı mahiyet verildiği, top lumsal kuruluşların da danışma organı niteliğinde olan Ekonomik ve Sosyal Konsey adında bir kurumda temsil edilmesi hususunda karar kılındığı görülmektedir. Ülkemizde de 1995 yılından sonra kurulan Ekonomik ve Sos yal Konsey'lerden danışma organı ve toplumsal uzlaşma platformu olarak yararlanılmaktadır. ?©«tourrAA-yuw muMUİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is a fact, that there are social organisations, which placed in the structure of state as well as individuals. And it is obviously, that, in order to keep the social conciliation, its required to establish a corporate representing system, which will provide possibilities to represent interests of social organisations as well as of individual interests. Changes, which occur especially in the traditional parliamen tary system of government, formation of conception of state, and getting more important of pressure groups in the contemporary state make more attractive an establishing of corporate repre senting system. Furthermore, with this case, it has discussed whether the institution which will represent social organisations be structured as legislativ board or as advisory board. In results of these discussions, it has decided to complete weak aspects of political representing with the corporate repre senting system, and to represent interests of social organisations in the institution named as Economical and Social Council. Economical and Social Councils, which are established in our county after the 1995 also, used as advisory agencies and social counciliation platform.