Bekir Büyükarkın'ın hayatı ve eserleri
His life and books of Bekir Büyükarkın
  1. Tez No: 87693
  2. Yazar: SEYFİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT TEKŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bekir Büyükarkın, 1921 yılında İstanbul'da doğmuş, aslen Malatyalı bir baba ile Kastamonulu bir annenin çocuğudur. Üköğrenimine 25. Ükokul'da başlamış, 1939 yılında Vefa Erkek Lisesi' ni, 1942 yılında da Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi'nin“Banka-Muhasebe Şubesi”ni bitirmiştir. 1943 yılında Anadolu Sigorta Şirketi'nde çalışmaya başlamış, n. Dünya Savaşı yıllarında askerlik görevini Gaziantep- İslahiye'de yapmıştır. Askerlikten sonra Anadolu Sigorta Şirketi'ndeki görevine tekrar dönmüş ve“Muhasebe şefiiği”ne kadar yükselmiştir. 1953-1960 yıllan yazarın Türk Ticaret Bankası- Genel Muhasebe Müdürü olarak görev yaptığı yıllardır. 1960'tan sonra özel bir büro açarak“serbest mali müşavirlik”ile uğraşmıştır. Tarih ve edebiyata olan ilgisi henüz Vefa Lisesi yıllarında başlamış,“Efe”isimli bir tiyatro yazarak sahneye koymuştur. İlk hikayeleri“On İki Masal”adı ile Yapı Mecmuası'nda yayınlanmıştır. (1942). İlk romam“Cadıların Kırbacı”Son Telgrafta tefrika edilmiştir. (1945) Bekir Büyükarkm'm“Dökmeci”,“Yansı”,“Soytan”,“Tanyeri”tiyatrolan İstanbul Şehir Tiyatrolan'nda sahnelenmiş;“Soytan”ve“Yansı”tiyatrolan TRT tarafından senaryosu yapılmış, filmleştirilmiş ve televizyonlarda yayınlanmıştır.“Son Akın”romam sinemaya uyarlanmıştır. Bekir Büyükarkın'ın“Gece Yansı”adlı romam Kültür Bakanlığı'nın Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştür. (28.03.1988)“Bozkırda Sabah”romam tiyatroya uyarlanıp İnönü Vakfı Tiyatro Yanşması'nda ödül kazanmıştır. (25.03.1988) Bekir Büyükarkın, uzun yıllar tarihî araştırmalar yapmış, seyahatlere çıkmış, romanlannı da bu araştırmalannın ışığı altında Türk tarihinden aldığı ilham ile yazmıştır. Eserlerinde millî şuuru, millî kültürümüzün zenginliğini gözler önüne seren Bekir Büyükarkın' a Türk kültürü üzerine yaptığı çalışmalanndan dolayı“Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi tarafından ”şeref üyeliği beratı" verilmiştir. 8 Ağustos 1998 tarihinde vefat eden Bekir Büyükarkın, engin tarihî birikimi, geniş coğrafî bilgisi, zengin muhayyilesi ve araştırma merakı ile yazdığı eserlerinde bizi tarihte gezintiye çıkarmış, güzel okuyucular yetiştirmiş bir şahsiyettir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bekir Büyükarkm was born in Istanbul in 1921, but his father was from Malatya, his mother from Kastamonu. He started his Primary Education at The 25th Elementary School. İn 1939, he finished Vefa Boys' School and in 1942, he graduated from Saving and Commercial Faculty, Banking- Account Branch. İn 1943, he started to work for Anatolia Insurance Company and during the 2nd World War, he completed his military service in Gaziantep-İslahiye. After his military service, he got back to his duty at Anatolia insurance Company and was prometed to the accoounting chief. He worked for Turkish Commercial Bank as a General Accounting Director during 1953-1960. After 1960, he himself had an office of Free Accounting. When he was a student at Vefa High School, he was interested in History and Literature, and he wrote a play called“Efe”, this play was performed on the stage. His first stories, called On İki Masal (12 Stories) were puplished in Foundation Magazine in 1942. His first novel Cadıların Kırbacı (Whip of the Witches), was puplished in Telegraph in 1945. Bekir Büyükarkın's“Dökmeci”,“Yansı”, Soytarı,“Tanyeri”plays were played by Istanbul City Theatre. Soytarı (The Clown) and Yansı (The Half) were scripted filmed and televisioned by TRT. Son Akin (The Last Raid) was filmed at the cinemas. His novel, Gece Yansı (The Midnight) was given a prize by Turkish Culture Ministry on 28.03.1988. His novel Bozkırda Sabah (The Morning of Steepe) was to dramatized for the stage and was given a prize by Inonu Wakf on 25.03. 1988. He was interested in Turkhish History for years and by help of Turkish History, he wrote his novels. He always tried to give national feelings and national culture, so he was awarded as an Honor of Subscnbing at Atatürk Language Office and Turkish History Office by Atatürk Culture Centre. He died on 8th August 1998 and by the help of his perfect knowledge of History, he made us travel through history pages and lighted the history, helped the new generation.