Stratejik yönetim anlayışı ve işletmelerde strateji oluşturma ile ilgili bir araştırma
A Suruey about the compretension of the strategij management and forming strategy in establishment
  1. Tez No: 87697
  2. Yazar: MEHMET ALİ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NASIR NİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
\ ÖZET Çalışmanın içeriğini; işletmelerde“stratejik yönetim anlayışı”ve“strateji oluşturma”konulan ile bu konularda İstanbul, Çanakkale ve Çorlu'da faaliyet gösteren 22 işletmenin yöneticilerinin tutumlarını incelendiği bir araştırma oluşturmaktadır. Yönetimde ve işletmeler de strateji oluşturma organizasyondaki tüm çalışanların en üst yöneticiden en alttaki çalışana dek görev ve sorumluluğunda bulunan bir olgudur. Birinci görev bunu bir kurum kültürü haline getirmek ve stratejiyi etkinliği artırabilecek içsel bir bakış ve öte yandan tüm kurumu saran dışa yönelik bir bakış açısı geliştirmektir. Bir firma öncelikle temel yetkinliklerini belirlemeli ve bu temel yetenekler çevresindeki bir büyüme ve çeşitlendirme yönünde gelişme göstermelidir. Yöneticiler zamanlarının büyük bir kısmım günlük sorunlarla değil geleceği düşünerek, geleceği inşa etmeye hazırlanarak ve bu yönde hazırlanarak değerlendirmesi gerekmektedir. Çağdaş işadamının ve hatta her bireyin bu yeni dünya görüşünü bir an önce benimsemesi ve ona göre davranması vazgeçilmez bir şarttır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The content of the study includes the survey which searches the subjects of“the concept of strategic management”and“forming strategy”and related to these subjects, the attitude of 22 administrators of the establisment running business in Çanakkale, Çorlu: and Istanbul. What shold be done first is to make it cultural for the assosication and to have narrow view which can increase strategic effreiency, on the other hand, to have a general view which holds the all organization. A firm mainly is to determine the basic perfectionism and it is to be advanced and be diversified in the end. Administrators are expected to predict what the future will bring and make plans how to deal with the problems they may face with in the following days, instead of wasting their time thinking of the daily problems. It is absolutaly necessary for the contemporary businessmen to assume this view as a personal interest.