Fonksiyonel Yetersizlik Envanteri'nin (Functional Disability Inventory, FDI) Türkçe Geçerlilik ve Güvenilirlik Çalışması
Turkish Validity and Reliability Study of the Functional Disability Inventory (FDI)
  1. Tez No: 876976
  2. Yazar: HALE NUR KÖKLÜKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN KAYA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışma, Fonksiyonel Yetersizlik Envanterinin kronik baş ağrısı olan çocuklar üzerinde Türkçe'ye ve Türk toplumuna uyarlanmasını amaçlayan metodolojik bir çalışmadır. Yöntem: Bu çalışmaya, 8-18 yaşları arasındaki 210 kronik baş ağrılı (140 kız, 70 erkek), 101 tipik gelişen (60 kız, 41 erkek) çocuklar ve ergenler dahil edildi. Katılımcıların değerlendirilmesinde Fonksiyonel Yetersizlik Envanteri (FYE), Adölesan Pediatrik Ağrı Aracı (APAA) şiddet ve toplam puanı, Wong-Baker Yüz Ağrı Skalası (W-BYAS), Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği çocuk (ÇİYKÖ-Ç) ve ebeveyn (ÇİYKÖ-E) formları, Çocuk Somatizasyon Envanteri (ÇSE), Çocuklar İçin Durumluluk ve Süreklilik Kaygı Envanteri (ÇDSKE-1, ÇDSKE-2), Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), ölçekleri kullanıldı. FYE'nin geçerliğini tespit etmek için doğrulayıcı faktör analizi, benzer ölçek geçerliği yöntemleri; güvenirliğini değerlendirmek için ise iç tutarlık ve test-tekrar test güvenirliği yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this metadological study is to investigate the culturual adaption, validity, and reliability of the Functional Disability Inventory (FDI) in Turkish children and adolescents with chronic headache. Method: This study included 210 children and adolescents with chronic pain (140 girls, 70 boys) and 101 typically developing children and adolescents (60 girls, 41 boys) aged 8 to 18. The Functional Disability Inventory (FDI), Adolescent Paediatric Pain Tool (APPT) intensity and total points, Wong-Baker Faces Scale (W-BFPS), Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) child and parent forms, Children's Somatization Inventory (CSI), Stait Trait Anxiety Inventory child version (STAIC), and Children Depression Inventory (CDI) scales were used to investigate the participants. The FDI's validity was determined using a confirmatory factor analysis and similar scale validation. Internal consistency and test-retest analyses were carried out to determine the FDI's reliability.