Investigation of alcam's role in glioblastoma senescence
Glioblastom senesensinde alcam rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 876975
  2. Yazar: TUBA SENA OĞURLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYMUR JAHANGIROV, DR. AYÇA ARSLAN ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Glioblastoma, Merkezi Sinir Sisteminde en yaygın beyin tümörü olan bir glioma türüdür. Bu sınıflandırmaya göre, en yüksek dereceli astrositoma (derece IV), son derece agresif ve invaziv bir beyin kanseridir. Glioblastomanın birincil tedavisi, tümörün mümkün olduğunca büyük bir kısmının çıkarılması amacıyla cerrahi rezeksiyonu içerir. Genellikle bunu radyoterapi ve eş zamanlı temozolomid (TMZ) kemoterapisi izler. Bu multimodal yaklaşımlara rağmen, GBM hastaları için prognoz kötü kalmaktadır ve ortalama hayatta kalma süresi yaklaşık 12-16 aydır. Yüksek invazivliğin, kanserin vücuttaki diğer dokulara ulaşmasına neden olduğu bilinmektedir. Hücreler diğer bölgelere göç edebilir ancak çoğalamazsa, bu teşhisin ardından yaşam süresini artıracaktır. Bu nedenle, bu tedavilerin etkili olmamasının en önemli nedenlerinden biri, hücrelerin TMZ tarafından indüklenen yaşlanmadan kaçabilmesidir. Hücrelerin yaşlanma durumunda kalmasına veya yaşlanmanın daha etkili bir şekilde indüklenmesine yardımcı olacak yeni genetik araçlara veya hedeflere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, Aktive Edilmiş Hücre Adezyon Molekülü'nün (ALCAM) glioblastoma hücrelerinde yaşlanmadaki rolünü araştırmak istedik. Literatürde, glioblastoma hastası sağkalımının ALCAM seviyesinin artmasıyla azaldığı gösterilmiştir. Ayrıca, hasta kaynaklı ksenograftlarda, çözünebilir ALCAM'i aşırı eksprese eden hücreler daha fazla agresiflik göstermiştir. Aksine, glioblastoma hücre hatlarında ALCAM azaltıldığında, koloni oluşturma yeteneği artmıştır. Bu nedenle, ALCAM'in yaşlanmadaki ve özellikle glioblastoma yaşlanmasındaki rolü, varsa, belirsiz kalmıştır. Bu açıklığa kavuşturulmamış ilişkiyi aydınlatmak için, ALCAM hedefleyen siRNA kullandık ve glioblastoma hücrelerinde ALCAM gen düzeyini manipüle etmek için onu aşırı eksprese eden plazmid oluşturduk. Bu manipülasyonlar sonrasında yaşlanma belirteçlerinin ekspresyon seviyeleri ve SA-βgal boyama yüzdesi araştırıldı. Yaşlanma belirteçlerinde önemli değişiklikler gözlenmesine rağmen, bunların tutarlı veya ilişkilendirilebilir olduğunu söyleyemeyiz. Doğru ilişkiyi anlamak için daha kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Ayrıca, tümör mikroçevresi, kök hücre alt popülasyon yüzdesi ve kombinatoryal etkiler gibi koşullar dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma is a type of glioma that is the most common brain tumor in the Central Nervous System (CNS). Based on this classification, it is the highest-grade astrocytoma (grade IV), highly aggressive and invasive brain cancer. The primary treatment for GBM involves surgical resection to remove as much of the tumor as possible. This is typically followed by radiotherapy and concurrent temozolomide (TMZ) chemotherapy. Despite these multimodal approaches, the prognosis for GBM patients remains poor, with a median survival of approximately 12-16 months. It is already known that the high invasiveness causes the cancer to reach other tissues in the body. If the cells could migrate to other regions but couldn't proliferate, this would increase the lifespan following the diagnosis. Therefore, one of the most important reasons why these treatments are not effective is the fact that cells can escape senescence induced by TMZ. New genetic tools or targets are needed to help to keep the cells in senescence state or to induce senescence more effectively. Here, in this study, we wanted to investigate the role of Activated Cell Adhesion Molecule (ALCAM) in glioblastoma senescence. In the literature, it has been shown that glioblastoma patient survival decreases with the increased ALCAM level. Moreover, in patient-derived xenografts, cells with overexpressed soluble ALCAM showed more aggressiveness. On the contrary, when ALCAM was decreased in glioblastoma cell lines, the colony formation ability increased. Therefore, the role of ALCAM in senescence and especially in glioblastoma senescence, if there is, has remained elusive. To shed light on this unclarified relationship, we used ALCAM targeting siRNA and constructed plasmid overexpressing it to manipulate the ALCAM gene level in glioblastoma cells. Expression levels of senescence markers and SA-βgal staining percentage were investigated upon these manipulations. Although significant changes were observed in senescence markers, we cannot say they were consistent or relatable. There is a need for a more comprehensive study to understand the correct relationship. Moreover, conditions like tumor microenvironment, stem cell subpopulation percentage and combinatorial effects should be considered.