Fiziksel tiyatro çalışmalarında Lecoq Pedagojisi ve yaratıcı drama birleşiminin etkisi
The impact of the integration of Lecoq Pedagogy and creative drama in physical theatre practices
  1. Tez No: 876977
  2. Yazar: MERVE GÖK ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yaratıcı drama ve fiziksel tiyatro günümüzde giderek popülerleşen ancak bununla beraber yanlış veya yetersiz tanımlamalar nedeniyle pek çok çevrede doğru anlaşılamayan kavramlardır. Bu tez çalışmasında bu yanlış anlaşılmaları gidermek üzere bu iki kavramın ortaya çıkışı tarihsel süreçleriyle beraber incelenmiştir. Daha sonra bu iki disiplinin birbirilerinden yararlanma olanakları araştırılmış ve ortak paydaları olan oyun kavramı üzerinden nasıl bir entegrasyon yapılabileceği üzerine düşünülmüştür. Bu entegrasyonun bir sonucu olarak, fiziksel tiyatroyu kavramlaştıran tiyatro insanı Jacques Lecoq'un pedagojisini yaratıcı drama teknikleriyle uygulamalı olarak aktarmayı hedefleyen atölye planları hazırlanmıştır. Yaratıcı dramanın ısınma, aktivite, oyun, doğaçlama, oluşum ve değerlendirme aşamalarından yararlanılarak Lecoq pedagojisinin bileşenleriyle ilgili belirlenen amaç ve kazanımlar doğrultusunda 8 adet atölye planı oluşturulmuştur. Atölyeler Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı ve Galatasaray Lisesi'nde farklı kurumlarda ve farklı yaş grubundan katılımcılarla uygulanmış ve katılımcı yorumlarıyla beraber değerlendirilmiştir. Atölyelerden elde edilen bulgularla yaratıcı drama teknikleriyle Lecoq pedagojisi uygulamalarının başarılı sonuçlar doğurduğu ve fiziksel tiyatro alanına hem eğitim sürecinde hem de sahne pratiğinde katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Creative drama and physical theatre are concepts that are increasingly gaining popularity today, yet they are often misunderstood due to inaccurate or insufficient definitions. This study aims to address these misunderstandings by examining the historical backgrounds of these two concepts. Subsequently, the possibilities of mutual benefit between these two disciplines are explored, along with reflections on how integration can be achieved through the concept of play, which they share in common ground. As a result of this integration, workshop plans are devised with the aim of applying the pedagogy of Jacques Lecoq, who conceptualized physical theatre, through the techniques of creative drama. 8 workshop plans have been created based on the objectives and outcomes determined in relation to the components of Lecoq pedagogy, utilizing the stages of warming up, activity, game, improvisation, formation, and evaluation of creative drama. These workshops have been implemented with participants from different institutions and age groups, including Bahçeşehir University Conservatory and Galatasaray High School, and evaluated with participant feedback. The findings from the workshops suggest that the application of creative drama techniques with Lecoq pedagogy yields successful results, contributing to both the educational process and stage practice in the field of physical theatre.