Lösin takviyesinin toparlanmaya akut etkisi: Bir meta-analiz çalışması
Acute effect of leucine supplementation on recovery: A meta-analysis
  1. Tez No: 876981
  2. Yazar: HİLAL AKPOTUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanlarda egzersizden sonraki istenmeyen durumları iyileştirmek için lösin takviyesinin kullanılması güncel bir yaklaşımdır. Bu meta-analiz lösin takviyesinin egzersiz sonrası toparlanma döneminde kas hasarı, kas ağrısı ve kuvvet değerleri için akut etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. İnceleme PRISMA (Sistematik İncelemeler ve Meta-Analizler için Tercih Edilen Raporlama Öğeleri) yönergelerine uygun olarak gerçekleştirildi. Literatür taraması Web of Science, Academic Search Ultimate, PubMed ve Scopus elektronik veri tabanlarını kapsayacak şekilde gerçekleştirildi. Ana sonuçlar lösin ve plasebo takviyesi arasında egzersizden 24 saat sonra kas hasarı (p= 0.95), kuvvet (p= 0.28) ve kas ağrısı (p= 0.66); egzersizden 48 saat sonra kas hasarı (p= 0.29), kuvvet (p= 0.83) ve kas ağrısı; egzersizden 72 saat sonra kas hasarı (p=0.52), kuvvet (p=0,44) ve kas ağrısı (p=0.83) için istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı göstermiştir. Sonuç olarak bu meta-analiz lösin takviyesinin toparlanma döneminde kas hasarı, kuvvet ve kas ağrısı için akut dönemde etkisinin olmadığını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
A current approach is to use leucine supplementation to improve post-exercise adverse events in humans. This meta-analysis aims to examine the acute effect of leucine supplementation on muscle damage, muscle soreness and strength values during the post-exercise recovery period. The review was conducted in accordance with PRISMA (Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses) guidelines. The literature search was conducted including Web of Science, Academic Search Ultimate, PubMed and Scopus electronic databases. Main results between leucine and placebo supplementation: muscle damage (p = 0.95), strength (p = 0.28) and muscle soreness (p = 0.66) at 24 hours post-exercise; muscle damage (p= 0.29), strength (p= 0.83) and muscle soreness (p=) 48 hours after exercise; showed that there was no statistically significant difference in muscle damage (p = 0.52), strength (p = 0.44) and muscle soreness (p = 0.83) 72 hours after exercise. In conclusion, this meta-analysis suggests that leucine supplementation has no effect in the acute phase on muscle damage, strength, and muscle pain during the recovery period.