Diş hekimlerinin dental kök hücre bankacılığı prensipleri ve diş hekimliğinde kullanım alanlarına dair farkındalık, bilgi ve ilgi düzeylerinin incelenmesi
Awareness, knowledge and interest levels of dentists regarding the principles of stem cell banking and the use of stem cells in dentistry
- Tez No: 876980
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kök hücreler, sürekli bir şekilde bölünüp çoğalabilen, belirli hücre ve doku türlerine farklılaşabilen olgunlaşmamış, farklılaşmamış hücrelerdir. Kendi kendini kopyalayan ve en az iki farklı hücreye farklılaşabilen hücreler olarak tanımlanırlar. Bir hücrenin 'kök hücre' olarak adlandırılması için her iki kriterin de mevcut olması gerekir. Yapılan araştırmalar kök hücrelerin rejeneratif tedaviler açısından büyük umut vaat ettiğini göstermektedir. Diş hekimleri, hastalarının kendi dişlerinden elde edilebilen kök hücreler aracılığıyla uygulanabilen bu tedavilerde ön saflarda yer almaktadır. Diş hekimleri, yalnızca dental tedaviler için değil, aynı zamanda tıbbi hastalıkların potansiyel tedavisi için kök hücre toplamada önemli bir rol oynayabilir. Diş hekimlerinin dental kök hücreler ve rejeneratif tedavilerde kullanımına yönelik yeterli bilgi ve olumlu tutumları son derece önemlidir. Dental kök hücrelerin çeşitli tedaviler için rejeneratif tıp uygulamalarında büyük bir potansiyele sahip olması, gelecekte yalnızca dental tedavilerde değil, çeşitli hastalıkların tedavisinde yenilikçi yaklaşımlarda önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Dental kök hücreler çeşitli klinik faydaları olduğundan ve rejeneratif tıbbın çeşitli alanlarında uygulandığından, dental kök hücrelerin tıbbi uygulamalar için korunması“Diş Bankası”kavramını oluşturmuştur. Dental kök hücre bankacılığı, dental kök hücrelerin saklanması ve gelecekte tıbbi tedaviler için kullanılabilmesini sağlayan bir hizmettir. Bununla birlikte, dental kök hücrelerin gelecekteki kullanım alanları ve bu hücrelerin potansiyel tedavi yöntemlerinin geliştirilebilmesi için çalışmaların devam etmesi ve klinik araştırmaların yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada diş hekimlerinin dental kök hücrelere ve dental kök hücre bankacılığı uygulamalarının hücre tedavilerindeki önemine yönelik bilgi düzeyleri incelenmiştir. Bu araştırma ile diş hekimlerinin dental kök hücrelere yönelik farkındalıklarının artması beklenmektedir. Kök hücreler ile beraber ilerde kullanımının da yaygınlaşacağını düşünülen dental kök hücrelere yönelik ilgi uyandırarak konu ile ilgili gelişmelerin takip edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stem cells are undifferentiated, immature cells that can continuously divide and multiply, capable of differentiating into specific cell and tissue types. They are defined as cells that self-replicate and can differentiate into at least two different cell types. For a cell to be called a 'stem cell,' both criteria must be met. Research indicates that stem cells hold great promise for regenerative therapies. Dentists are at the forefront of these therapies, which can be applied using stem cells obtained from their patients' own teeth. Dentists play a crucial role in collecting stem cells for dental treatments and the potential treatment of medical diseases. Considering dental stem cells (DSCs) in terms of their increasing potential in medicine, adequate knowledge and positive attitudes of dentists toward DSCs and their use in regenerative therapies are extremely important. The immense potential of DSCs in regenerative medicine applications for various treatments suggests their significant role in both dental treatments and innovative approaches to treating various diseases.“Dental banking”emerged as a result of DSCs' use in medical applications and their numerous clinical advantages across regenerative medical domains. DSC banking is a service that makes it possible to store and utilize DSCs for potential medical applications. However, further clinical research is needed to advance the applications of DSCs in treatment. This study examines the level of knowledge of dentists regarding dental stem cells and the importance dental stem cell banking applications. It is expected that this research will increase dentists' awareness of dental stem cells. By generating interest in dental stem cells, which are expected to become more widespread in future use, the aim is to encourage monitoring of developments in this field.