Çeşitli matrislerde Bisfenol-A ve türevlerinin LC-QTOF-MS Metodu ile tayini
Determination of Bisphenol and its derivativesin various matrices by LC-QTOF-MS Method
  1. Tez No: 876990
  2. Yazar: EMİNE EZGİ SARP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bisfenol A (BPA) dünya çapında tahmini yıllık 3,5 milyon ton üretim kapasitesine sahip ticari açıdan önemli bir endüstriyel kimyasaldır. BPA ve türevlerinin birçok kronik hastalığın etiyolojisinde potansiyel bir rol oynayabileceği ve endokrin sistemi bozabileceği bilinmektedir. BPA kullanımı insan sağlığı üzerindeki kanıtlanmış olumsuz etkileri nedeniyle birçok ülkede kısıtlanmış ya da yasaklanmıştır. Diğer bisfenol türevleri ise BPA ile yapısal benzerlikler taşımakta birlikte potansiyel zararlı etkileri hakkındaki bilgiler çok sınırlıdır. Ülkemizde BPA ve türevlerinin sulardaki varlığına ilişkin sınırlı veri bulunmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar, BPA'nın balıklar, yengeçler ve diğer sucul organizmaların endokrin sistemini, üreme organlarını ve genetik ifadeyi etkileyebileceğini ve ekosistem dengesini bozabileceğini göstermektedir. BPA ve türevlerinin çeşitli matrislerde incelenmesi son derece önemlidir. Çalışmamızda filtrasyon işlemi sonrası doğrudan enjeksiyon ve ardından dört kutuplu uçuş süresi kütle spektrometresi (HPLC-QTOF-MS) ile birleştirilmiş yüksek performanslı sıvı kromatografisini temel alan bir yöntem geliştirilmiştir. Hedeflenen bileşikler olarak 7 farklı bisfenol türevi kullanıldı. Cihaz doğrusallığı (r2 ≥0,98), günler arası hassasiyet (RSD ≤%9,0) ve yöntem tespit limitleri 1-5 ng/ml analizimiz için tatmin edicidir.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BPA) is a commercially important industrial chemical with an estimated annual production capacity of 3.5 million tonnes worldwide. It is known that BPA and its derivatives may play a potential role in the aetiology of many chronic diseases and may disrupt the endocrine system. The use of BPA has been restricted or banned in many countries due to its proven adverse effects on human health. Other bisphenol derivatives have structural similarities with BPA, but information on their potential harmful effects is very limited. There is limited data on the presence of BPA and its derivatives in water in Turkey. Some studies show that BPA may affect the endocrine system, reproductive organs and genetic expression of fish, crabs and other aquatic organisms and disrupt the ecosystem balance. It is extremely important to study BPA and its derivatives in various matrices. In our study, a method based on high performance liquid chromatography combined with direct injection after filtration followed by quadrupole time-of-flight mass spectrometry (HPLC-QTOF-MS) was developed. Seven different bisphenol derivatives were used as targeted compounds. Instrument linearity (r2 ≥0.98), inter-day precision (RSD ≤9.0%) and method detection limits of 1-5 ng/ml were satisfactory for our analysis.