The effect of social media advertising on consumer purchasing behavior on e-commerce platforms
Sosyal medya reklamlarının e-tı̇caret platformlarında tüketı̇cı̇ satın alma davranışı üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
- Tez No: 876989
- Danışmanlar: DR. ALPER TUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmada sosyal medya reklamlarının e-ti̇caret platformlarında tüketi̇ci̇ satın alma davranışı üzeri̇ndeki̇ etki̇si̇nin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu durum reklamların tüketiciler üzerindeki etki düzeyinin belirlenmesi ve yapılan bu çalışmanın literatüre ışık tutması bakımından önem arz etmektedir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya sosyal medyayı ve e-ticaret platformlarını kullanan 512 katılımcı katılmış ve veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde kolayda örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Verilerin elde edilmesinde ise kişisel bilgi formunun yanısıra Sosyal Medya Reklamlarında Tüketici Algıları Ölçeği ve Tüketici Satınalma Davranışı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizde SPSS 25.0 paket programı kullanılmış ölçeklerin güvenilir ölçüm araçları olduğu tespit edildikten sonra normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Dolayısıyla analizler tek yönlü varyans testi ve bağımsız gruplar t testi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda cinsiyete, yaşa, medeni duruma, eğitim durumuna, mesleğe, gelir düzeyine ve günlük sosyal medya kullanımına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlenirken tüketici satınalma davranışı ölçeği ile bilgi vericilik, eğlence, güvenilirlik, ekonomiye yararlılık ve sosyal medya reklamlarında tüketici algıları ölçeği arasında istatistiksel olarak orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the effect of social media advertisements on consumer purchasing behaviour on e-commerce platforms. This situation is important in terms of determining the level of impact of advertisements on consumers and shedding light on the literature. The study was carried out using the general survey method from quantitative research methods. A total of 512 participants using social media and e-commerce platforms participated in the study and the data were obtained by survey method. Convenience sampling method was used to determine the participants. In addition to the personal information form, Consumer Perceptions in Social Media Advertisements Scale and Consumer Purchase Behaviour Scale were used to obtain the data. SPSS 25.0 package programme was used in the analysis of the data. After it was determined that the scales were reliable measurement tools, it was determined that they showed normal distribution. Therefore, analyses were carried out with one-way variance test and independent groups t test. As a result of the study, while statistically significant differences were determined according to gender, age, marital status, educational status, occupation, income level and daily social media use, it was determined that there was a statistically significant positive relationship between the consumer purchasing behaviour scale and the scale of informativeness, entertainment, reliability, economic usefulness and consumer perceptions in social media advertisements.