Bilişim teknolojisi çalışanlarının siber hijyen davranış niyetini etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Bir model önerisi ve ampirik test
Identification of factors influencing the cyber hygiene behavioral intentions of information technology employees: A model proposal and empirical testing
- Tez No: 876992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM AKBIYIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Organizasyonlar kritik öneme sahip dijital varlıklarını, iş performansına ve kurum itibarına ciddi zararlar veren siber saldırılardan korumak zorundadır. Siber saldırıların amacı zaman içinde değişmemiştir ancak yapay zekâ tekniklerinin kullanımının artmasıyla saldırı yöntemlerinde ciddi bir değişim yaşanmaktadır. Siber saldırılardan korunma teknolojik yöntemlere yatırım yaparak olduğu gibi aynı zamanda insan sermayesine yatırım yaparak da olabilmektedir. İnsan odaklı önlemler alınmadan sadece teknik/teknolojik önlemler siber saldırılarla baş etmede yetersiz kalacaktır. Çünkü herhangi bir sistem ağının güvenliğinde en zayıf halka insan unsurudur. Organizasyonların en önemli insan unsuru ise çalışanlarıdır. Çalışanlar kasıtlı olarak veya ihmal yoluyla bilgi güvenliği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Çalışanların zayıf bilgi güvenliği davranışları bu alandaki ana sorundur. BT çalışanları ise diğer çalışanlardan farklı olarak kurumun hassas bilgilerine erişme yetkileri vardır. Bununla bilikte uzaktan çalışanların işyeri ağından uzak olması nedeniyle siber saldırganlar için daha cazip bir kitledir. Günümüzde hem ekonomik hem konfor açısından avantajlı yeni çalışma düzenleri olan uzaktan ve hibrit çalışma birçok kurumda uygulanmaktadır. Özellikle BT çalışanlarının işlerinin uzaktan veya hibrit şeklinde çalışmaya yatkın olması sebebiyle hem kurumlar hem çalışanlar açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu nedenle bu tez çalışması uzaktan veya hibrit şeklinde çalışan BT çalışanlarına odaklanmaktadır. Araştırma kapsamında, BT çalışanlarının siber hijyen davranışsal niyetini etkileyen faktörler koruma motivasyon teorisi, mantıklı eylem teorisi ve alışkanlıklar teorisi ekseninde incelenmektedir. LinkedIn platformu üzerinden toplanan 535 BT çalışanı katılımcı verisi SPSS 22.0 ve Smart-PLS 4.0 istatistiksel paket programları ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, algılanan güvenlik açığı haricinde KMT' nin tüm öğelerinin siber hijyen davranışını önemli ölçüde belirlediğini göstermektedir. Öznel normlar faktörünün uzaktan ve hibrit şeklinde çalışan BT uzmanlarının siber hijyenini etkilemediği bulunmuştur. Uzaktan çalışan BT uzmanlarının bilgi güvenliği politikalarına tutumunun siber hijyeni etkilemediği, hibrit şeklinde çalışan BT uzmanlarının bilgi güvenliği politikalarına tutumunun siber hijyeni etkilediği bulunmuştur. Güvenlik alışkanlıklarının ise uzaktan çalışanların siber hijyeni önemli derecede etkilediği, hibrit şeklinde çalışanların siber hijyenini etkilemediği bulunmuştur. Uzaktan ve hibrit şeklinde çalışma sisteminin gitgide daha yaygın hale geleceğinden araştırma sonuçları tüm kurumlar için önem arz etmektedir. Ayrıca, araştırma sonuçlarının, politika yapıcılara ve yöneticilere kurumsal güvenlik politikalarına uyumu kolaylaştırmak için uzaktan veya hibrit şeklinde çalışan BT uzmanlarının siber hijyenini iyileştirmeye yönelik öneriler sunarak bir rehber olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations must protect their digitally critical assets from cyber attacks, which can cause serious damage to business performance and corporate reputation. The purpose of cyber attacks has not changed over time, but with the increasing use of artificial intelligence techniques, there is a serious change in attack methods. Protection against cyber attacks occurs not only through investment in technological methods but also through investment in human capital. Without taking human-focused measures, relying solely on technical/technological measures will be insufficient in dealing with cyber attacks. This is because the weakest link in any system network is the human element. The most important human element within organizations is their employees. Employees pose a major threat to information security, either intentionally or through negligence. Poor information security behavior of employees is the main problem in this field. IT employees, unlike other employees, have the authority to access sensitive information of the institution. Remote workers are a better target for cyber attackers because they are away from the workplace network. Nowadays, remote and hybrid working, which are new working patterns that are advantageous both in terms of economy and comfort, are implemented in many institutions. It is frequently preferred by both institutions and employees, especially since IT employees tend to work remotely or hybridly. Therefore, this thesis study focuses on IT employees who work remotely and hybridly. Within the scope of the research, the factors affecting the cyber hygiene behavioral intention of IT employees are examined in the combination of protection motivation theory, rational action theory and habits theory. The data of 535 IT professionals collected via the LinkedIn platform were analyzed using the statistical software packages SPSS 22.0 and Smart-PLS 4.0. According to the research findings, aside from perceived security vulnerability, all elements of KMT significantly determine cyber hygiene behavior. The factor of subjective norms was found to have no effect on the cyber hygiene of both remote and hybrid-working IT professionals. It was found that the attitude of remote-working IT professionals towards information security policies did not affect cyber hygiene. However, it was found that the attitude of hybrid-working IT professionals towards information security policies did affect cyber hygiene. It was found that security habits significantly influenced the cyber hygiene of remote workers. However, it was found that security habits did not affect the cyber hygiene of hybrid workers. Research results are important for all institutions, as remote and hybrid working systems will become increasingly common. In addition, it is thought that the research results will serve as a guide for policy makers and managers by providing recommendations to improve the cyber hygiene of IT professionals working remotely and hybridly to facilitate compliance with corporate security policies.