Alopesi areata hastalarındaserum sortilin düzeyinin hastalık şiddeti ve subklinik ateroskleroz ile ilişkisi
Evaluation of the level of serum sortilin and its relationshipbetween disease severity and subclinic atherosclerosis in alopeciaareata patients
- Tez No: 877030
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CANPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Alopesi areata (AA), sık görülen yamasal şeklinde skarsız saç dökülmesiyle karakterize otoimmün inflamatuvar bir hastalıktır. Hastalığın patogenezi henüz net bir konu olmasa da, temelinde genetik yatkınlığı olan kişilerde çevresel faktörlerin tetiklemesiyle otoimmün süreçlerin başlanması mevcuttur. Kıl foliküllerinde immün bağışıklığın kaybı sonucu ortaya çıkan antijenlere karşı T hücre aracılı otoimmün yanıt başlar. AA, organa özgü bir hastalık olarak kabul edilse de, yapılan çalışmalarda AA'nın patogenezinde çoklu proinflamatuar sitokinlerin salgılanması ve sistemik immün aktivasyonun gerçekleşmesi, kardiyovasküler hastalık (KVH) riskini artıran sistemik lupus eritematozus (SLE), psoriasis gibi immünolojik inflamatuar hastalıklarla ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Sortilin lipid metabolizmasında önemli rol oynayan proteindir ve makrofajlara LDL alımı ile köpük hücre oluşumuyla ve makrofajlardan proinflamatuvar sitokin salınımı ile ateroskleroza yol açar. Sortilinin metabolik sendromda (MS), KVH'larda, tip 2 diyabetes mellitusta (DM) rol aldığını gösteren çalışmalar vardır. Bu çalışmada AA hastalarında serum sortilin düzeyinin hastalık şiddeti ile ilişkisi ve subklinik aterosklerozun belirteci olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Deri ve Zührevi hastalıklar polikliniğine başvurmuş, bilinen otoimmün hastalığı olmayan, son 3 ay içinde sistemik tedavi, son 1 ay içinde topikal tedavi almamış 44 AA hastası ve 44 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Hasta grubunda Severity of Alopecia Tool Score (SALT) skoru hesaplanarak hastalık şiddeti değerlendirildi. Her iki grubun serum sortilin seviyeleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü, karotis intima-media kalınlığı (KİMK) USG ile ölçüldü, bel çevresi ve vücut kitle indeksi, HOMA-IR, serum lipit değerleri kayıt edildi; kardiyovasküler risk puanı hesaplandı. Elde edilen değerler kontrol grubu ile karşılaştırıldı ve hastalığın ix şiddeti, aktivitesi, süresi, başlangıç yaşı, tırnak tutulumu, dermoskopik bulguları ve hastaların demografik özellikleri ve laboratuvar sonuçları ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 44 AA (20 erkek, 24 kadın) hastası ve cinsiyet, yaş açısından benzer olan 44 (19 erkek, 25 kadın) sağlıklı kontrol dahil edildi. Ortanca sortilin seviyesi hasta grubunda 0,66 ng/ml (0,09-3,06), kontrol grubunda ise 0,52 ng/ml (0,17-2,35) ölçüldü ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p= 0,435). Serum sortilin seviyeleri ile hastalık şiddeti, süresi, başlangıç yaşı, aktivite durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktu (p>0,05). Hastaların sağ ve ortalama KİMK değerleri kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekti (p=0,04; p=0,018). Sol KİMK değeri açısından her iki grup arasında anlamlı fark yoktu. Hastalarda serum sortilin düzeyi ile KİMK değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Hastalık şiddeti, süresi, aktivite durumu ile KİMK değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Alopecia areata (AA) is an autoimmune inflammatory disease characterized by diffuse, patchy, scarless hair loss. Although the pathogenesis of the disease is not yet clear, it is based on the initiation of autoimmune processes triggered by environmental factors in individuals with genetic predisposition. As a result of the loss of immune privilege in hair follicles, a T cell-mediated autoimmune response is initiated against antigens. Although AA is considered an organ-specific disease, studies have shown that the secretion of multiple proinflammatory cytokines and systemic immune activation in the pathogenesis of AA may be related to immunological inflammatory diseases such as systemic lupus erythematosus and psoriasis, which increase the risk of cardiovascular disease (CVD). Sortilin is a protein that plays an important role in lipid metabolism and leads to atherosclerosis through LDL uptake into macrophages, foam cell formation and proinflammatory cytokine release from macrophages. There are studies showing that sortilin is involved in metabolic syndrome, cardiovascular diseases and type 2 diabetes. In this study, we aimed to investigate the relationship of serum sortilin level with disease severity and its usefulness as a marker of subclinical atherosclerosis in patients with AA. Material and Methods: 44 AA patients who had no known autoimmune disease and were not receiving any systemic treatment in the last three months and any topical treatment in the last one month and 44 healthy controls who approached to dermatology and venereology outpatient clinic were enrolled in the study. Disease severity was evaluated by calculating Severity of Alopecia Tool (SALT) score in the patient group. Serum sortilin levels were measured by ELISA, carotid intima-media thickness (CIMT) was measured by USG, waist circumference and body mass index, HOMA-IR, serum lipid values were recorded and cardiovascular risk score was xi calculated. The values obtained were compared with those of the control group and the severity, activity, duration, age at onset, nail involvement, dermoscopic findings and the relationship with the demographic characteristics and laboratory results of the patients were evaluated. Results: 44 AA patients (20 males, 24 females) and 44 age- and gendermatched healthy controls (19 males, 25 females) were included in our study. The median sortilin level was 0.66 ng/ml (0.09-3.06) in the patient group and 0.52 ng/ml (0.17-2.35) in the control group and no statistically significant difference was found between the groups (p= 0.435). There was no statistically significant correlation between serum sortilin levels and disease severity, duration, age at onset and activity status (p>0.05). The right and mean CIMT values of the patients were significantly higher than the control group (p=0.04; p=0.018). There was no significant difference between the two groups in terms of left CIMT value. There was no statistically significant correlation between serum sortilin level and CIMT values (p>0.05). There was no statistically significant relationship between disease severity, duration, activity status and CIMT values (p>0.05).