12-14 yaş tenis sporcularına uygulanan 8 haftalık makine temelli kuvvet antrenmanının dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve 20 metre sürat üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of an 8-week machine-based strength training program on vertical jump, standing long jump, and 20-meter sprint performance in 12-14-year-old tennis players
  1. Tez No: 877038
  2. Yazar: KORKUT ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TONGUÇ VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12-14 yaş aralığındaki tenis sporcularının tenis branşına özel antrenmanlarına ek olarak uygulanan 8 haftalık makine temelli kuvvet antrenmanlarının dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve 20 metre sürat üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmada toplam 24 lisanlı tenis sporcusu (11 kız, 13 erkek) yer almaktadır. Sporcular rastgele şekilde kontrol grubu (12 sporcu) ve deney grubu (12 sporcu) olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubu, günlük tenis antrenmanlarına ek olarak haftada iki gün makine temelli kuvvet antrenmanı yapmıştır. Kontrol grubu ise tenis teknik ve taktik antrenman programına devam etmiştir. Araştırma sekiz hafta sürmüş olup, sekiz hafta sonunda ön testte uygulanan (dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve 20 metre sürat) testleri tekrar uygulanmış ve son test olarak kaydedilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programında bağımsız gruplar t-testi kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of 8-week machine-based strength training, applied in addition to tennis branch-specific training, on vertical jump, standing long jump and 20 meter speed of tennis athletes between the ages of 12-14. A total of 24 licensed tennis athletes (11 girls, 13 boys) were included in the study. The athletes were randomly divided into two groups: control group (12 athletes) and experimental group (12 athletes). In addition to daily tennis training, the experimental group did machine-based strength training two days a week. The control group continued the tennis technical and tactical training program. The research lasted eight weeks, and at the end of the eight weeks, the tests applied in the pre-test (vertical jump, standing long jump and 20 meter sprint) were re-applied and recorded as the post-test. The data obtained were compared using independent groups t-test in SPSS 26.0 program.