Tenisçilerde proprioseptif antrenmanların teknik performansa etkisi
The effect of proprioceptive training on technical performance in tennis players
- Tez No: 750172
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada 8 haftalık proprioseptif antrenmanların tenis oyuncularının teknik performansları üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada; yaş ortalaması 12,30±2,15 (yıl) ve antrenman yaşı: 4,35±1,78 (yıl) olan 20 sporcu (9 kadın, 11 erkek) deney grubunu oluştururken, yaş ortalaması 12,45±2,18 (yıl) ve antrenman yaşı: 4,95±2,28 (yıl) olan 20 sporcu (12 kadın, 8 erkek) kontrol grubunu oluşturmuştur. Tüm sporculara ve velilerine asgari bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalatılmış, sporcuların kişisel bilgileri kaydedilmiştir. Kontrol grubu tenis antrenmanlarına devam ederken, deney grubuna normal tenis antrenmanlarına ek olarak literatür taraması sonrası oluşturulan 8 haftalık (haftada 3 gün) propriosepsiyon antrenmanı uygulanmıştır. Antrenman öncesi ve sonrası grupların statik ve dinamik denge, eklem pozisyon hissi, ITN skorları ve servis hızları ölçülmüştür. Verilerin normalite testi D'Agostino-Pearson ve varyansların homojenliği de Levene testi ile sınanmıştır. Sonuçların gruplar içi fark analizi için bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi (dependent and independent t test); gruplar arası karşılaştırma için ise ön-son test farklarının varyans analizi uygulanmıştır. Çalışmanın tüm istatistik işlemleri için Graphpad Pirism 9.4.0. programı kullanıldı ve anlamlılık düzeyi p0.05). Deney grubunun propriosepsiyon duyu ölçümlerinin“Kalça Sağ (450) F/E”,“Kalça Sol (450) F/E”ve“Dirsek F/E (450)”dışında kalan tüm parametrelerinde, kontrol grubunun ise sadece“Omuz F/E (1350)”parametresinde istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0.05). Sonuç olarak, teniçilere uygulanan 8 haftalık propriosepsiyon antrenmanlarının sporcuların eklem pozisyon hissi ve bazı denge becerilerini pozitif yönde etkileyerek teknik performanslarını geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of 8-week proprioceptive training on the technical performance of tennis players. In the study; while 20 athletes (9 women, 11 men) with a mean age of 12.30±2.15 (years) and a training age of 4.35±1.78 (years) constituted the experimental group, the mean age was 12.45±2.18 (years) and training age: 4.95±2.28 (years) 20 athletes (12 women, 8 men) constituted the control group. A minimum informed consent form was signed by all athletes and their parents and personal information of the athletes was recorded. Afterwards, while the control group continued their regular tennis training, the 8-week proprioception training (3 days in a week), which was created by scanning the literature, was applied to the training group in addition to the normal tennis training. Static and dynamic balance, joint position sense, ITN scores and serve speed of the groups was measured before and after the training. The normality of the data was tested with the D'Agostino-Pearson test and the homogeneity of the variances with the Levene test. Dependent and independent t-test for the analysis of the results between groups; for comparison between groups, analysis of variance of pre-post test differences was applied. Graphpad Pirism 9.4.0. program was used for all statistical analyses of the study and the level of significance was determined as p0.05). The proprioception sense measurements of the training group were statistically significant in all parameters except“Hip Right (450) F/E”,“Hip Left (450) F/E”and“Elbow F/E (450)”, whereas in the control group only“Shoulder F/E (1350)”parameter was statistically significant. As a result, it was determined that the 8-week proprioception training applied to the tennis players improved their technical performance by positively affecting the joint position sense and some balance skills of the athletes.