Post aktivasyon potansiyelinin basketbol oyuncularında kayma adım performansı üzerine etkisi
The effect of post activation potentiation on slide-step performance in basketball players
  1. Tez No: 877046
  2. Yazar: YALÇIN ALNIDELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ IŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Kayma adım hareketi, basketbolun en önemli hareketlerinden biridir. Literatürde, Post Aktivasyon Potansiyelinin (PAP), kayma adım performansına etkilerini inceleyen çok az araştırma bulunmaktadır. Bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu araştırmanın amacı, ağırlık yeleği yardımıyla farklı ek ağırlıklar kullanılarak yapılan kondisyon aktivitelerinin basketbol oyuncularında kayma adım performansına akut etkilerini incelemektir. Yöntem: Bu araştırmaya 18-20 yaş aralığında, en az 5 yıllık spor geçmişine sahip 12 erkek basketbolcu dahil edilmiştir. Araştırma, randomize kontrollü çaprazlama tasarım kullanılarak gerçekleştirilmiş ve her katılımcı tüm protokollere dahil edilmiştir. Bu protokoller, katılımcının vücut ağırlığının %5'i (%5 KA) ve %10'u (%10 KA) oranında ek ağırlık kullanarak gerçekleştirilen kondisyon aktiviteleri ile kontrol grubundan (KO) oluşmaktadır. Katılımcılara, kondisyon aktivitesinin ardından belirli dinlenme sürelerinden (3, 6 ve 9 dakika) sonra 5x2 metre kayma adım performans testi uygulanmıştır. Verilerin dağılımı incelendikten sonra, test sonuçlarının karşılaştırılabilmesi için Tekrarlayan Ölçümlerde ANOVA uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmanın bulguları, post aktivasyon potansiyelinin basketbolda kayma adım performansını artırdığını göstermektedir. Tüm protokollerinden sonra basketbolcuların kayma adım performanslarında artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The slide step movement is one of the most crucial actions in basketball. There are very few studies in the literature examining the effects of Post-Activation Potentiation (PAP) on slide step performance. Therefore, further research is needed. The aim of this study is to investigate the acute effects of conditioning activities performed using different additional weights with the help of a weight vest on slide step performance in basketball players. Method: Twelve male basketball players aged between 18-20 years with at least 5 years of sports experience were included in this study. The research was conducted using a randomized controlled crossover design, with each participant included in all protocols. These protocols consisted of conditioning activities performed using additional weights corresponding to 5% (%5 BW) and 10% (%10 BW) of the participant's body weight, along with a control group (CG). Following the conditioning activity, participants performed a 5x2 meter slide step performance test after specific rest intervals (3, 6, and 9 minutes). After examining the distribution of the data, a Repeated Measures ANOVA was applied to compare the test results. Results: The findings of the study indicate that post-activation potentiation improves slide step performance in basketball. An increase in slide step performance was observed in all protocols following the conditioning activities.