Bir paladyum bileşiğinin (Pd(bpma)(barb).Cl.H₂O) yumurtalık kanseri hücre hatlarında anti-kanser etkilerinin araştırılması
Investigation of anti-cancer effects of a palladium complex (Pd(bpma)(barb).Cl.H₂O) in ovarian cancer cell lines
- Tez No: 877068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDA BİRİNCİ KUDU, DR. ORÇUN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve Farmakolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yumurtalık kanserinin kemoterapisi, tedavi direncine neden olma eğilimi yüksek olan sisplatin ve karbolaplatine dayanmaktadır. Öte yanda Paladyum bileşkleri, platin izoyapılarına göre daha kararlı ve çözünür bir yapı oluşturduklarından günümüzde büyük ilgi görmektedir. Söz konusu bu tez çalışmasının temel amacı, yumurtalık kanseri hücre hatlarında bir paladyum bileşiğinin (Pd(bpma)(barb).Cl • H2O) anti-kanser aktivitesini araştırmak ve bunun arkasındaki olası moleküler mekanizmayı açıklamaktır. Bu amaçla yüksek dereceli seröz yumurtalık kanseri (HGSOC) olarak sınıflandırılan CAOV3, KURAMOCHI, OVSAHO hücre hatları ile çalışıldı. Paladyum bileşiğinin anti-kanser etkileri, bu üç hücre hattında SRB ve MTT analizleri kullanılarak 48 saat boyunca 1 nM'den 100μM'ye kadar değişen dozlarda araştırıldı. Hücre ölümünün morfolojisi ve mekanizması sırasıyla floresan boyama ve akış sitometrisinde annexin V, ROS, DNA hasarı ölçümleri gerçekleştirilerek analiz edildi. Hücresel migrasyon yeteneğinin ölçülmesi için yara iyileşmesi tahlili kullanıldı. Son olarak paladyum bileşiği tedavisine karşı hücrelerde oluşan biyolojik yanıt, qPCR ile gen ekspresyonu düzeyinde analiz edildi. Çalışmanın sonucunda paladyum bileşiği, tüm hücre hatları üzerinde yüksek dozda etkili olduğu ancak özellikle OVSAHO'da, sisplatin ile karşılaştırılabilir olan 13uM IC50 değeri ile dikkat çekici etkiye sahip olduğu bulundu. Kompleksin, DNA hasarı ve ROS artışına bağlı apoptotik hücre ölümüne neden olduğu gösterildi. Paladyum bileşiği, yumurtalık kanserinin belirli bir alt sınıfının tedavisi için umut verici bir anti-kanser ajanı olduğu bulundu. Bunu destekleyecek ileri analizlerin ve in vivo deneylerin yapılması gerektiği yönünde sonuçlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Chemotheraphy for ovarian cancer relies on cisplatin and carbolaplatin which are highly prone to cause therapy resistance. The palladium compounds gather great interest since they constitute a more stable and soluble structure compared to platinum isostruchers. The main objective of this study is to investigate anti-cancer activity of a palladium compound (Pd(bpma)(barb).Cl • H2O) in ovarian cancer cell lines and to explain the possible mechanism behind it. The anti-cancer potency of the palladium compund was investigated in varying doses from 1 nM up to 100μM for 48 hours by using SRB and MTT assays in three different high grade serous ovarian cancer cell lines; CAOV3, KURAMOCHI, OVSAHO. The mechanism of cell death were analyzed with fluorescent staining and flow cytometry. Scratch assay were used for quantification of migration rate. And biological response to this treatment was analysed at gene expression level by qPCR. Palladium compound was found to be effective on all cell lines espacially on OVSAHO with 13μM IC50 which is comparable to that of cisplatin. The compound causes the apoptotic cell death trigered by DNA damage and oxidative stress. The palladium compound was found to be a promissing anti-cancer agent for the treatment of a particular sub-class of ovarian cancer.