Alt dudak skuamöz hücreli karsinom hastalarında boyun metastazını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Factors affecting lymph node metastasis in patients with lower lip squamous cell carcinoma
- Tez No: 877067
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLESER SAYLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Alt dudak skuamöz hücreli karsinom (ADSHK) hastalarında gizli servikal lenf nodu metastazlarının (LNM) düşük izlenmesi nedeniyle günümüzde elektif boyun diseksiyonunun (BD) hangi hastalara uygulanacağına dair ortak bir karar bulunmamaktadır. Bu çalışmada ADSHK hastalarında LNM üzerine etki eden faktörleri ve perimarjinal lenf nodu (PMN) diseksiyonun sağkalıma etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Ocak 2014-Temmuz 2023 yılları arasında kliniğimize histopatolojik olarak ADSHK tanısı ile başvuran ve verilerine ulaşılabilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri tarandı. Tümöre ve lenf nodlarına ait klinik ve patolojik özellikler kaydedildi, bu bilgilerin LNM ve nüks ile ilişkisi analiz edildi. Boyun ve PMN diseksiyonunun genel (OS), hastalıksız (DFS) ve hastalığa özgü (DSS) sağ kalımlara olan etkisinin analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 65,31 (+/-13,79) (31-91) olan, 76'sı (%85,4) erkek, 13 'ü (%14,6) kadın toplam 89 hasta dahil edildi. Olgulardan 50'sinin (%56,2) kT1, 21 olgunun (%23,6) kT2, 14 olgunun (%15,7) kT3, 4 olgunun (%4,5) kT4 (tümü kT4a) olduğu tespit edildi. kT evrelemesi (p:0,009), perinöral invazyon (p:0,001), lenfovasküler invazyon (p:0,001), invazyon derinliği (p:0,003) ve tümör diferansiyonu (p:0,002) ile LNM arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkili olduğu saptandı. Ancak bu parametreler ve PMN diseksiyonu yapılmasının nüks ile arasında ilişki olmadığı tespit edildi (p>0,05). Bununla birlikte BD yapılan olgularda istatiksel olarak anlamlı şekilde nüksün daha az olduğu görüldü (p:0,022). Tüm olgular için 5 yıllık OS %70,8 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Currently, there is no consensus on which patients with lower lip squamous cell carcinoma (LLSCC) should undergo elective neck dissection (ND) due to the low occult cervical lymph node metastases (LNM). In this study, we aimed to investigate the factors affecting LNM in LLSCC patients and the impact of perimarginal lymph node (PMN) dissection on survival. Materials and Methods: Patients who were diagnosed with LLSCC histopathologically between January 2014 and July 2023 in our clinic and whose data were available were retrospectively reviewed. Demographic data of the patients were examined. Clinical and pathological characteristics of the tumor and lymph nodes were recorded, and the relationship of these factors with LNM and recurrence was analyzed. Analyses were conducted on the effects of neck and PMN dissection on overall survival (OS), disease-free survival (DFS), and disease-specific survival (DSS). Results: A total of 89 patients were included in the study, with a mean age of 65.31 (±13.79) years, including 76 (85.4%) males and 13 (14.6%) females. Among these, 50 (56.2%) were classified as cT1, 21 (23.6%) as cT2, 14 (15.7%) as cT3, and 4 (4.5%) as cT4 (all cT4a). It was determined that cT stage (p: 0.009), perineural invasion (p: 0.001), lymphovascular invasion (p: 0.001), depth of invasion (p: 0.003), and tumor differentiation (p: 0.002) were significantly associated with LNM. However, there was no relationship between these parameters and PMN dissection with recurrence (p> 0.05). A statistically significant decrease in recurrence was observed in patients with ND (p: 0.022). The 5-year OS for all patients was determined to be 70.8%.