Spor bilimleri öğrencilerinin egzersiz bağımlılık düzeylerinin mutluluk ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi (Bayburt ili örneği)
Examination of the relationship between exercise addiction levels of sports science students, happiness and life satisfaction (Bayburt province sample)
- Tez No: 877069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin egzersiz bağımlılık düzeylerinin, mutluluk ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu verilerin demografik değişkenler açısından incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırma grubunu 213 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Egzersiz Bağımlılık Ölçeği”,“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde frekans dağılımları, ikili bağımsız grupların karşılaştırması için t-testi, ikiden fazla bağımsız gruplar için One-Way ANOVA ve ölçekler arasındaki ilişkiyi tespit edebilmek için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yaş ve spor yaşı değişkenleri ile egzersiz bağımlılık ölçeği alt boyutları ve toplam puanları arasında istatistiki ilişkiye rastlanmıştır. Haftalık egzersiz yapma sıklığı ile egzersiz bağımlılık ölçeği toplam puanları arasında ilişkiye, egzersiz bağımlılığı bireysel-sosyal ihtiyaçların ertelenmesi ve çatışma alt boyutu arasında istatistiki açıdan ilişkiye rastlanmamıştır. Öğrenim görülen bölüm ve egzersize başlama nedeni ile egzersiz bağımlılık düzeylerine ilişkin yalnızca bireysel-sosyal ihtiyaçların ertelenmesi ve çatışma alt boyutunda istatistiki açıdan anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Cinsiyet ve spor türü ile egzersiz bağımlılığı tüm alt boyutları ve toplam puanları arasında istatistiki açıdan anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Yaş, haftalık egzersiz yapma sıklığı, algılanan gelir düzeyi ve egzersize başlama nedeni ile mutluluk ölçeği arasında anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Cinsiyet, öğrenim görülen bölüm, spor yaşı, spor türü ile mutluluk ölçeği arasında anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Cinsiyet, haftalık egzersiz yapma sıklığı ve algılanan gelir düzeyi ile yaşam doyumu arsında anlamlı farklılık olduğu, yaş, spor yaşı, öğrenim görülen bölüm, egzersize başlama nedeni ve spor türü arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir. Egzersiz bağımlılık ölçeği toplam puanı ile mutluluk ölçeği arasında negatif yönlü düşük düzeyde ilişkiye, mutluluk ölçeği ile yaşam doyumu arasında pozitif yönlü orta düzeyde ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between attitudes towards sport, social-emotional competence and social appearance anxiety levels of sport sciences faculty students. In this context, the relational survey model was used consistent with the purpose of the quantitative study. The sample group of the study consisted of a total of 302 sports sciences faculty students, 112 womans and 190 mans. Convenience sampling method was used in the selection of the research group. A questionnaire form was used as a data collection tool and this form consists of four parts. The first part of this questionnaire consists of“Personal Information Form”, the second part consists of“Attitude Towards Sports Scale”, the third part consists of“Social-Emotional Competence Scale”and the fourth part consists of“Social Appearance Anxiety Scale”. First, descriptive statistics of the raw data obtained through this form were calculated considering the type of data. Difference and correlation analyzes were conducted for the data obtained in the study. In this context, significant differences were found in the participants' attitudes towards sports according to the department variable and social appearance anxiety according to the class variable. In addition, it was determined that there were significant relationships between the participants' ages and social appearance anxiety at a low level in a positive direction and between the average monthly personal income levels and physical development attitudes, On the other hand, no significant difference was found within the scope of gender and active sports variables and no significant relationship was found within the scope of monthly average family income level variable. In addition, no significant relationship was observed between the participants' social appearance concerns and their attitudes towards sports and social-emotional competence levels. However, it was determined that there were positive, moderately significant relationships between the participants' attitudes towards sports and their social-emotional competencies. Accordingly, it can be concluded that as the participants' attitudes towards sports increase, their social-emotional competencies also increase.