Seramik ortodontik molar tüplerin diş yüzeyinden ayrılmasından sonra diş üzerinde kalan artık adezivin uzaklaştırılmasında kullanılan farklı yöntemlerin etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparision of different adhesive resin removal methods after debonding ceramic orthodontic molar tubes: a scanning electron microscope study
  1. Tez No: 877073
  2. Yazar: ZEYNEP ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak, yakın zamanda piyasaya sürülen seramik bukkal molar tüplerin bağlanma dayanımlarını ölçmek, diş yüzeyinden mekanik olarak ayrılmasından sonra mine yüzeyinde kalan artık adezivin farklı yöntemlerle temizlenmesini incelemek ve adezivin kaldırılması için geçirilen zamanı karşılaştırmaktır. Elli dört adet üst molar dişe seramik molar tüpler yapıştırılmış ve bağlanma dayanımı (SBS) testi yapılmıştır. Tüpler molar dişlerden mekanik olarak ayrıldıktan sonra adeziv kalıntı indeksi (ARI) skorları kaydedilmiştir. Örnekler, tungsten karbid frez (TCB) ve tek aşamalı elmas kaplı mikro cilalalayıcı ile artık adezivin temizlenmesi için iki gruba ayrılmıştır. Her diş için mine yüzeylerinin temizlenme süresi not edilmiştir. Yapıştırıcılar temizlendikten sonra mine yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. İstatiksel analiz için Shapiro-Wilk's, Kolmogorov-Smirnov's ve Student's independent t testleri kullanılmıştır. Seramik molar tüplerin ortalama SBS değeri 9.78±1.85 MPa olup, örneklerin çoğunluğu ARI 1 ve ARI 2 olarak skorlanmıştır. PoGo mikro cilalayıcı ve TCB arasında temizleme süresi açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. TCB ile artık adeziv temizlendikten sonraki mine yüzeyi, SEM ile incelendiğinde, tek aşamalı elmas kaplı mikro cilalayıcıya göre daha pürüzsüz bir yüzey ile sonuçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre seramik molar tüpler tamamen estetik ortodontik tedavi arayan hastalar için diş minesi sağlığı açısından güvenli bir ürün olabilir. Düşük devirli aletler ile kullanılan temizleyiciler mine üzerinde kalan artık adezivin temizlenmesinde güvenle kullanılanbilir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study aimed to measure the bond strength of recently introduced ceramic buccal molar tubes using scanning electron microscopy (SEM), to examine the removal of residual adhesive remaining on the enamel surface after mechanical debonding from the tooth surface by different methods, and to compare the time elapsed for adhesive removal. Fifty-four upper maxillary molar teeth were bonded with ceramic molar tubes and shear bond strength (SBS) test was conducted. After mechanical debonding of the tubes from the molar teeth, adhesive remnant index (ARI) scores were recorded. The samples were divided into two groups for removal of residual adhesive with a tungsten carbide bur (TCB) and a single-stage diamond-coated micro-polisher. The time spent removing the enamel surfaces was documented for each tooth. After removal of the adhesives, the enamel surfaces were examined by scanning electron microscopy (SEM). Shapiro-Wilk's, Kolmogorov-Smirnov's and Student's independent t tests were conducted for statistical analysis. The mean SBS value of the ceramic molar tubes was 9.78±1.85 MPa and the majority of the samples were scored as ARI 1 and ARI 2. There was no significant difference in removal time between the PoGo micropolisher and TCB. The enamel surface after residual adhesive removal with TCB resulted in a smoother surface compared to the single-stage diamond-coated micropolisher based on examination by SEM. The obtained results indicate that ceramic molar tubes appear to be a safe product in terms of enamel health for patients seeking exclusively aesthetic orthodontic treatment. Removers used with low-speed tools can be utilized safely to clean the residual adhesive residue remaining on the enamel.