Doğal öldürücü hücrelerin pankreas kanseri hücrelerine karşı sitotoksisitesi üzerine tümör ilişkili Schwann hücrelerin etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of tumor-associated Schwann cells on Natural killer cell cytotoxicity against pancreatic cancer cells
  1. Tez No: 877082
  2. Yazar: TANER KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ULUKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KARAKAŞ ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve Farmakolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pankreas kanseri, hastaların düşük hayatta kalım süresi ve tümörün agresif karakteristiği nedeniyle en ölümcül maligniteler arasında bulunmaktadır. Pankreas kanserinde nöral invazyon yoğun bir şekilde gerçekleşen bir olgu olmakla birlikte bu durumun gerçekleşmesinde kanser hücreleri tarafından dediferansiye edilmiş Schwann hücrelerinin rolü azımsanmayacak kadar önemlidir. TGF-β1, tümör mikroçevresinde bulunan ve Schwann hücreleri de dahil birçok mikroçevre elemanları tarafından salgılanabilen immünmodülasyon aktivitesi literatürde sıkça belirtilen bir proteindir. Literatürde TGF-β1'in doğal öldürücü (NK) hücrelerin sitotoksik etkinliğini düşürdüğüne dair çalışmalar bulunmaktadır. Ancak pankreas kanser hücreleri tarafından dediferansiye edilmiş Schwann hücrelerin TGF-β1 aracılı bir şekilde NK hücreleri üzerindeki etkinliğinin belirlendiği bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada pankreas kanseri hücreleri tarafından dediferansiye edilmiş Schwann hücrelerinin, NK hücrelerinin IFN-γ salgılama ve pankreas kanseri hücre soyu PANC-1 hücrelerini öldürme kapasitesi üzerindeki etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak dediferansiye Schwann hücrelerinin ve çalışmada kullanılan diğer hücrelerin (PANC-1 ve HSC) NK-92 hücrelerinin PANC-1 hücrelerini öldürme etkinliğini düşürdüğü bulundu. Ancak bu hücre gruplarının aralarında anlamlı bir farkın olmadığı saptandı. Ek olarak dediferansiye Schwann hücrelerin, çalışmada kullanılan diğer hücrelerle aynı oranda TGF-β1 salgılamasına rağmen NK-92 hücrelerinin IFN-γ salgılama kapasitesini diğer hücrelere kıyasla anlamlı bir şekilde düşürdüğü bulundu. Bu çalışmayla pankreas kanseri mikroçevresinde NK hücrelerin disfonksiyonuna ilişkin yeni bir bakış açısı kazandırılarak NK hücre temelli immünterapi olanaklarının geliştirilmesine öncülük edebilecek temel bilgiler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is one of the deadliest malignancies due to lower patient's survival rates and the aggressiveness of the tumor. Neural invasion is an event that presents intensely in the pancreatic cancer, and the role of Schwann cells dedifferentiated by tumor cells in that event is considerably significant. TGF-β1 is an immunomodulator protein abundantly found in the tumor microenvironment, and is secreted by the most of the cells including Schwann cells. In the literature, there are studies demonstrating that TGF-β1 decreases the cytotoxic efficiency of natural killer (NK) cells. However, the literature lacks of the studies investigating the effects of Schwann cells dedifferentiated by the pancreatic cancer cells on NK cells. The aim of this study is determination of the effects of dedifferentiated Schwann cells in the pancreatic cancer microenvironment on NK-92 cells' cytotoxic activity against PANC-1, a pancreatic cancer cell line. In conclusion, dedifferentiated Schwann cells and other cells used in the study (PANC-1 and HSC) decreased the cytotoxicity of NK-92 cells against PANC-1 cells compared to control. However, there were no significant difference in PANC-1 cell viability between those groups. Although all cells secrete the same amount of TGF-β1, dedifferentiated Schwann cells significantly decreased IFN-γ secreting capacity of NK-92 cells compared to control and other cell groups. In this study, it is aimed to gain new perspectives of basic knowledges about NK cell disfunction in the pancreatic cancer microenvironment, that may be prior to develop NK cell based immunotherapies.