Rekreatif aktivitelerin koruma ve bakım altında olan erkeklerin saldırganlık, öfke ve psikolojik dayanıklılık düzeylerine etkisi
The effect of recreative activities on the aggression, anger and psychological resistance levels of men under protection and care
  1. Tez No: 877087
  2. Yazar: MELİHA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Rekreatif faaliyetlerin koruma ve bakım altında bulunan erkeklerin saldırganlık, öfke ve psikolojik dayanıklılık düzeylerine etkisini ortaya koymak amacıyla hazırlanan bu tezde 2023 yılında Sakarya ilindeki Camili Çocuk Evi ile Kocaeli ilindeki Gölcük Türk Alman Vakfı Saraylı Çocuk Evleri Sitesinde koruma ve bakım altında olan ve yaşları 13 ile 18 arasında değişen toplam 60 katılımcı üzerinde yapılan bir araştırmaya yer verilmiştir. Ön test-son test kontrol grup desenli bu araştırmada katılımcılar seçkisiz atama yapılarak uygulama ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Haftada 2 gün olmak üzere toplamda 16 hafta boyunca rekreatif faaliyet uygulanan katılımcılara uygulama grubu (30 katılımcı) ve faaliyet uygulaması yapılmayanlar ise kontrol grubu (30 katılımcı) olarak belirlenmiştir. Her iki gruptan da ön testler alındıktan sonra, uygulama grubu için planlanan 16 haftalık rekreatif faaliyet uygulamaları yapılmıştır. Sonrasında her iki gruba son testler uygulanmıştır. Araştırma verileri katılımcılarla yüz yüze görüşülerek anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Veriler, araştırma modeline uygun olarak parametrik testlerden iki yönlü varyans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarının analizi sonucunda, uygulama grubunun ön ve son testleri arasında öfke, öfke içe atımı, öfke dışa vurumu boyutlarında belirgin bir düşüş gözlemlenirken, öfke kontrol boyutunda olumlu bir gelişme kaydedildiği görülmüştür. Öte yandan, kontrol grubunda aynı alt boyutlarda olumsuz bir etki tespit edilmiştir. Uygulama grubunun ön ve son testlerinde fiziksel saldırganlık, sözel saldırganlık, öfke, düşmanlık ve saldırganlık alt boyutlarında ve saldırganlık envanteri istatistiklerinde olumlu yönde değişimler gözlemlenirken, kontrol grubunun aynı alt boyutları arasındaki farklar incelendiğinde olumsuz bir eğilim tespit edilmiştir. Sonuçlar psikolojik dayanıklılık açısından değerlendirildiğinde, uygulama grubunun ön ve son testleri arasında aile desteği, akran desteği, okul desteği ve mücadele azmi alt boyutlarında olumlu bir gelişme saptanırken, kontrol grubunda aile desteği ve empati alt boyutlarında olumsuz bir etki olduğu görülmüştür. Araştırma kapsamında ayrıca uygulama grubunun ön-son test ortalamaları ile uygulama-kontrol grubu ortalamaları arasındaki farklar değerlendirilmiş, 16 hafta boyunca uygulanan serbest zaman faaliyetlerinin bireylerin öfke ve saldırganlık seviyelerinde azalma sağladığı, aynı zamanda psikolojik dayanıklılıklarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared to reveal the effect of recreational activities on aggression, anger, and psychological endurance levels of men under protection and care. In 2023, children aged from 13 to 18 who were under protection and care at the Camili Children's House in Sakarya and the Gölcük Turkish German Foundation Saraylı Children's Houses Site in Kocaeli were examined. A study was conducted on a total of 60 participants. In this research, with a pre-test-post-test control group design, participants were randomly assigned and divided into application and control groups. Participants who underwent recreational activities two days, 16 weeks were designated as the application group (30 participants), and those who did not receive any activity were designated as the control group (30 participants). After taking the pre-tests from both groups, the 16-week recreational activity planned for the application group was implemented. Afterwards, posttests were applied to both groups. Research data was collected through face-to-face interviews with participants and a survey form. The data were analyzed using a two-way analysis of variance, one of the parametric tests, by the research model. As a result of the analysis of the survey results, a significant decrease was observed in anger, anger in, and anger expression dimensions between the pre-and post-tests of the application group, while a positive development was observed in the anger control dimension. On the other hand, an adverse effect of the same size was detected in the control group. While positive changes were observed in physical, verbal, anger, hostility and aggression sub-dimensions and aggression inventory statistics in the pre-and post-tests of the application group, a negative trend was detected when the differences between the same sub-dimensions of the application group were examined. When the results were evaluated in terms of psychological resilience, a positive development was detected in the family support, peer support, school support and struggle perseverance sub-dimensions between the pre-and post-tests of the application group, while a negative effect was observed in the family support and empathyin of the control group. Within the scope of the research, the differences between the application group's pre-post test averages and the application-control group averages were evaluated, and it was concluded that the free time activities implemented for 16 weeks reduced the individuals' anger and aggression levels and increased their psychological resilience.