Diz osteoartritinde aerobik egzersizler ile video oyun bazlı egzersizlerin ağrı, fonksiyonel kapasite ve denge üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of aerobic exercises and video game-based exercises on pain, functional capacity and balance in knee osteoarthritis
  1. Tez No: 877088
  2. Yazar: DENİZ PALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN USGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Deniz Pala, Diz Osteoartritinde Aerobik Egzersizler ile Video Oyun Bazlı Egzersizlerin Ağrı, Fonksiyonel Kapasite ve Denge Üzerine Etkisini Araştırılması, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep 2024. Diz osteoartritli hastalarda video oyun bazlı egzersiz, aerobik egzersizler ve konservatif tedavinin ağrı, fonksiyonel kapasite ve denge üzerine etkisini araştırmak amaçlandı. Çalışmaya 39-65 yaş arasında değişen 38 hasta dahil edildi. Hastalar oyun grubu (n=13), aerobik grup (n=13) ve konservatif tedavi (n=12) grubu olarak üç gruba ayrıldı. Oyun grubu X-box kinect cihazında Cabela's Adventure Camp; Biking oyunu ve klasik fizyoterapi, aerobik grup sabit bisiklet ve klasik fizyoterapi ve konservatif gruba klasik fizyoterapi uygulandı. Mcgill ağrı anketi kısa form, WOMAC anketi, Uluslararası fiziksel aktivite anketi (UFAA), 6 dakika yürüme testi (6 DYT), Zamanlı kalk yürü (ZKYT), el dinamometresi ve Y denge testi çalışmanın başında ve sonunda değerlendirildi. Gruplar 8 hafta / 3 gün rehabilitasyon programına alındı. Ağrı gruplarda iyileşti birbirlerine üstünlüğü olmadı (p>0,05). Fonksiyonel kapasitelerinde aerobik grubun kontrol grubuna göre gelişti (p0,05). Dinamik dengede oyun grubun kontrol grubuna göre iyileşme sağladı (p0,05). Diz osteoartritinde ağrı için üç grupta etkilidir. Fonksiyonel kapasite arttırmada aerobik, dengeyi arttırmada video oyun bazlı egzersizler tercih edilebilir. Diz osteoartritli hastalarda video oyun bazlı egzersizler ağrı, fonksiyonel kapasite ve dengeyi arttırmak için destekleyici bir tedavi yöntemi olarak rehabilitasyon programlarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Deniz Pala, Investigation of the Effect of Aerobic Exercises and Video Game-Based Exercises on Pain, Functional Capacity and Balance in Knee Osteoarthritis, Hasan Kalyoncu University Graduate School of Postgraduate Education, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Master's Thesis, Gaziantep 2024. The aim of the study was to investigate the effect of video game-based exercise, aerobic exercises and conservative treatment on pain, functional capacity and balance in patients with knee osteoarthritis. The study included 38 patients aged between 39-65 years. Patients were divided into three groups as game group (n=13), aerobic group (n=13) and conservative treatment group (n=12). The game group received Cabela's Adventure Camp; Biking game on X-box kinect device and classical physiotherapy, the aerobic group received stationary bicycle and classical physiotherapy and the conservative group received classical physiotherapy. Mcgill pain questionnaire short form, WOMAC questionnaire, International physical activity questionnaire (IPAQ), 6-minute walk test (6MWT), Timed get up and walk (TUGWT), hand dynamometer and Y balance test were evaluated at the beginning and end of the study. The groups were enrolled in a rehabilitation program for 8 weeks / 3 days. Pain improved in the groups and was not superior to each other (p>0.05). Functional capacities improved in the aerobic group compared to the control group (p0.05). Dynamic balance improved in the game group compared to the control group (p0.05). Three groups are effective for pain in knee osteoarthritis. Aerobic exercises may be preferred to increase functional capacity and video game-based exercises may be preferred to increase balance. Video game-based exercises can be used in rehabilitation programs as a supportive treatment method to increase pain, functional capacity and balance in patients with knee osteoarthritis.