Minimum uygulanabilir ürün süreçleri için uygulama mimarisi seçim önerisi
Application architecture selection proposal for minimum viable product processes
  1. Tez No: 877094
  2. Yazar: KORAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ZAHİD GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Teknoloji gündelik hayatın ayrılamaz bir parçası haline gelmiştir. Özellikle süreçlerin dijitalleşmesi son kullanıcılara büyük konforlar sunmaktadır. Değişen ve sürekli artan talepler yazılım mimarilerinin de gelişmesine ve çeşitlenmesine zemin hazırlamaktadır. Tüm bunlarla beraber ürünün sunulacağı pazara hızlı ve sağlıklı bir şekilde çıkabilmesi de rakabet ve pazar adaptasyonu açısından önemli olmaktadır. Hal böyle olunca seçilecek yöntem ve mimarinin ürün, geliştirme ekipleri ve pazarın ihtiyaçları ile de uyumlu olması son derece önemlidir. Bu araştırmada özellikle ürünün ilk müşterilerine oluşturulacak çıktının geri bildirim alma, düzeltme yapma ve tekrar piyasaya sunma gibi süreçlerini tarifleyen minimum uygulanabilir ürün aşmasında, ihtiyaçları karşılayacak en optimum sonucu, çeşitli alternatif ve kriterler için sektör uzmanları tarafından yanıtlanan anket ile analitik hiyerarşi süreci kapsamında değerlendirilmiş ve öneri olarak sunucusuz yapılar tercihi makul bir çözüm olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology has become an integral part of daily life. In particular, the digitalization of processes offers great comfort to end users. Changing and ever-increasing demands lead up to the development and diversification of software architectures. In addition to all these, it is also important for the product to be introduced to the market quickly and safely in terms of competition and market adaptation. Therefore, it is extremely important that the method and architecture to be chosen to be accordant with the needs of the product, development teams and the market. In the minimum viable product, there are some stages such as receiving feedback, making corrections, remarketing. To find the most optimum result for these stages, surveys were conducted with sector experts, including various alternatives and criteria. The surveys were evaluated within the scope of analytical hierarchy process. In this research, it has been revealed that choosing serverless structures is a reasonable option.