Ulusal varlık fonları ekseninde Türkiye varlık fonu incelemesi
The investigation of Türkiye wealth fund on the axis of national wealth fund
  1. Tez No: 877095
  2. Yazar: ELİF TÜNİK
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. BAHAR BURTAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ulusal varlık fonları büyüyen bir tasarruf havuzunu temsil etmektedir. Bu fonların büyük kısmı doğal kaynak ihraç eden ülkelere aittir ve nesiller arası eşitlik ve makroekonomik istikrar dahil çeşitli hedefleri gerçekleştirmek üzere kurulmaktadır. Boyut ve sayı olarak her geçen yıl arttığı gözlemlenen ve de özellikle 2000'lerden sonra geleneksel olarak, ülkelerin elde etmiş olduğu petrol ihracatı gelirlerinden, yüksek döviz rezervlerinden ve cari işlem fazlalıklarından oluşan bu fonlar dış varlıklara, özellikle de büyük piyasalarda işlem gören menkul kıymetlere yatırım yapmaktadır. Ancak gelişmekte olan ülkelerdeki kalıcı altyapı finansman açığı, bazı hükümetlerce, ulusal varlık fonlarını yurt içinde yatırım yapmaya teşvik etmektedir. Bu tezde, literatürde sınırlı sayıda çalışmaları bulunan Türkiye Varlık Fonunu incelemeyi amaçladık. Ayrıca, Türkiye Varlık Fonunu, Norveç, Singapur, Azerbaycan ve Botsvana gibi diğer deneyimli ülkelerde kurulmuş olan varlık fonları ile karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
National wealth funds represent a growing pool of savings. The majority of these funds belong to natural resource-exporting countries and are established to achieve various goals, including intergenerational equity and macroeconomic stability. Funds, which are observed to increase in size and number every year and especially after the 2000s, traditionally consist of oil export revenues, high foreign exchange reserves and current account surpluses obtained by countries, invest in foreign assets, especially securities traded in major markets. However, the persistent infrastructure financing gap in developing countries encourages national wealth funds to invest domestically by some governments. In the present thesis, we aimed to analyze Türkiye wealth fund, about which there are a limited number of studies in the literature. Moreover, we compared Türkiye wealth fund with those established in other experienced contries, such as Norway, Singapore, Azerbaijan and Botswana.