Gastrit tanısı almış bireylerin beslenme alışkanlıkları ve et bağımlılığının incelenmesi
Investigation of nutrition habits and meat addiction of individuals diagnosed with gastritis
  1. Tez No: 877093
  2. Yazar: AYCAN ERTURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gastrit günümüzde sık görülen bulaşıcı olmayan hastalıklardan birisidir. Bu çalışma gastrit tanısı almış bireylerin beslenme alışkanlıklarını araştırmak ve değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. 4 bölümden oluşan veri toplama formu hazırlanmıştır. İlk bölümde bireylerin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular sorulmuştur. İkinci bölümde Besin Tüketim Sıklığı Anketi, üçüncü bölümde Üç Faktörlü Beslenme anketi ve son bölümde Et Bağımlılığı Anketi yer almaktadır. Verilerin değerlendirilmesi için“SPSS 25.0”istatiksel veri analiz programı kullanılmıştır. Çalışma İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye polikliniği Gastroenteroloji bölümüne 1- 31 Mart 2024 tarihleri arasında başvuran ve hekim tarafından gastrit tanısı almış 90 kadın, 90 erkek toplam 180 erişkin bireyle gerçekleştirmiştir. Kadınların ağırlık ortalaması 78,57, boy ortalaması 1,67 ve beden kütle indeksi ortalaması 28,04 iken; erkeklerin ağırlık ortalaması 84,94, boy ortalaması 1,79 ve beden kütle indeksi ortalaması ise 26,37 olarak hesaplanmıştır. Üç faktörlü beslenme anketine verilen cevaplar incelendiğinde kontrolsüzlük boyutu 9,28 puan duygusal boyut 6,07 puan; duyarlılık boyutu 8,18 puan; bilinçli kısıtlama 12,58 puan ve toplam puanın 8,39 olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyete göre et bağımlılığı ölçeği değerlendirildiğinde kadınların hazcılık, ilgi, yetki, bağımlılık ve küresel puanda erkeklere göre puanlarının düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların beyaz et, kırmızı et, balık eti tüketim sıklığına göre üç faktörlü beslenme anketi ve et bağımlılığı anketi ölçeklerinden aldıkları puanlar değerlendirildiğinde kadın ve erkeklere göre gruplar arasında anlamlı farklılığın bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgulardan yola çıkılarak gastrit hastalarında beslenme faktörleri pek çok alt faktörden etkilenmektedir. Gastritli bireylerde farmakolojik ajanların kullanımı, tıbbı beslenme tedavisi ve psikolojik desteği içeren multidisipliner bir yaklaşımla olumlu değişiklikler sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Gastritis is one of the non-communicable but common diseases today. This study was conducted to investigate and evaluate the dietary habits of individuals diagnosed with gastritis. For this purpose, a data collection form was prepared which consists 4 sections. In the first part, questions were asked to determine the demographic characteristics of the individuals. The second section includes the Food Consumption Frequency Questionnaire, the third section includes the Three-Factor Eating Questionnaire and the last section includes the Meat Attachment Questionnaire. In order to evaluate the data,“SPSS 25.0”statistical data analysis program was used. The study was conducted with total of 180 adults; 90 females and 90 males, who applied to the Gastroenterology Department of the Internal Medicine outpatient clinic of Ümraniye Training and Research Hospital in Istanbul between March 1-31, 2024 and were diagnosed with gastritis by a doctor. Women's mean weight, height and body mass index were 78.57, 1.67 and 28.04, respectively, while men's mean weight, height and body mass index were 84.94, 1.79 and 26.37, respectively. When the answers given to the three-factor nutrition questionnaire were analyzed, it was found that the uncontrolled scale was 9.28 points; emotional scale was 6.07 score; sensitivity scale was 8.18 score; conscious restriction was 12.58 score and the total score was 8.39. When the meat attachment scale was evaluated according to gender, it was concluded that women had lower scores than men in hedonism, interest, authority, dependence and global score. When the participants' scores from the three-factor eating questionnaire and meat attachment questionnaire scales were evaluated according to the frequency of consumption of white meat, red meat and fish meat, it was concluded that there was no significant difference between men and women groups. Based on these findings, nutritional factors in gastritis patients are affected by many sub-factors. Positive changes can be possible with a multidisciplinary approach including the use of pharmacological agents, medical nutrition therapy and psychological support in gastritis.