Denizcilik şirketlerine dayalı finansal analizler: Hisse senetleri Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin incelenmesi
Financial analyses based on maritime companies: A study of maritime companies traded on Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 877103
  2. Yazar: AHMET HULUSİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER BÜBERKÖKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada 25.01.2018-22.03.2024 dönemi için günlük veriler kullanılarak denizcilik sektöründe faaliyet gösteren ve hisse senetleri borsada işlem gören TLMAN ve GSDDE şirketlerine dayalı finansal analizlere yer verilmiştir. Bu analizler daha sonra bankacılık sektörü ile kıyaslanmıştır. Bu tür analizlerde öncelikle korelasyon analizine yer verilmiş ve bu amaçla AR (1)-CCC-GARCH, AR (1)-DCC-GARCH, AR(p)-c.DCC-GARCH, AR(p)-A-c.DCC-GARCH modellerinden yararlanılmıştır. Ardından tarihi simülasyon yöntemi kullanılarak hesaplanan piyasa risk düzeyleri üzerinden her iki sektörü temsil eden portföylerin değişim katsayıları belirlenmiştir. Çalışma bulguları ve ilgili denizcilik firmalarını içeren portföylerin bireysel ve kurumsal yatırımcılara bankacılık sektörüne nazaran daha iyi çeşitlendirilmiş portföyler sunabildiğini göstermektedir. Bulgular ayrıca denizcilik sektörünü temsilen kurulan ilgili firmalardan oluşan portföylerin ilgili bankaları içeren portföylere göre daha iyi riske göre düzeltilmiş getiri oranları sunduğu sonucuna işaret etmektedir. Mevcut bulguların denizcilik sektöründe faaliyet gösteren firmaların sermaye piyasalarından daha fazla ve daha etkin bir şekilde fon bulabilmeleri ve böylece Türkiye Ekonomisine olan katkılarının arttırılabilmesi açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the financial performance of TLMAN and GSDDE, which are listed companies operating in the maritime sector, by using daily data for the period 25.01.2018-22.03.2024. These analyzes are later compared with the banking sector. In these kinds of analyses, firstly, correlation analysis is conducted and models such as AR(1)-CCC-GARCH, AR(1)-DCC-GARCH, AR(p)-c.DCC-GARCH, AR(p)-A-c.DCC-GARCH are employed for this purpose. Subsequently, coefficients of variation of the portfolios that represent both sectors are calculated based on the market risk levels using the historical simulation method. The results of this study suggest that portfolios that contain the relevant maritime firms can offer better diversified portfolios to individual and institutional investors when compared to the banking sector. Furthermore, the results also suggest that portfolios composed of related firms representing the maritime sector offer better risk-adjusted rates of return than portfolios composed of related banks. These results are significant in terms of increasing the ability of firms operating in the maritime sector to raise funds from capital markets more efficiently and more effectively, and thus increasing their contribution to the Turkish economy.