Kent yoksulluğu üzerine bir araştırma: Van kent merkezi örneği
A study on urban poverty: The case of Van city center
- Tez No: 877105
- Danışmanlar: PROF. DR. SUVAT PARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kent yoksulluğu, sosyal bilimlerde tartışılan yeni bir kavramdır. Yoksulluğun kentsel ortamlardaki tezahürlerine işaret eden bir bağlama sahiptir. Çünkü dünya artık bir kent çağı özelliği göstermektedir. Genel olarak dünya nüfusunun dörtte biri artık kentlerde yaşamaktadır. Türkiye'de de benzer bir kentleşme çizgisi kendini göstermektedir. Türkiye kentlerinin önemli bir kısmında sosyal ve ekonomik eşitsizlikleri minimize etmeye dönük politikalar son dönemlerde devreye konulmasına rağmen kentlerde farklı şekillerde kendini gösteren bir kent yoksulluğu söz konusudur. Türkiye'de kent yoksulluğu ekseriyetle göç almış mahallelerde, gecekondu alanlarında daha çok görünür haldedir. Bu araştırmanın amacı, Van Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan destek verilerinden hareketle, kentin yoksulluğuna ilişkin bir saptama yapmak, söz konusu kent yoksulluğunun nedenlerini ortaya koymak ve bu yöndeki politikalara yön verecek çıkarımlar yapmaktır. Bu amaçla, Van Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan destek verileri SPSS 27 programına girilerek ikincil veri analizi yapılmıştır. Ayrıca ArcGIS programı kullanılarak yoksulluğun Van'daki dağılımı oluşturulan haritalar üzerinden gösterilmiştir. Çalışma bulgularına göre çocuk sayısı ve yaşlılıkla yoksulluk arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca İlçelere göre alınan yardım türünün de farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Çalışmada, kent merkezinde olan fakat sosyoekonomik açıdan alt gelir skalasında yer alan nüfusun yaşadığı mahalleler ortaya konmuştur. Sonuç olarak Van Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan desteklerin sosyoekonomik dağılımına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban poverty is a new concept discussed in social sciences. It has a context that points to the manifestations of poverty in urban environments. Because the world is now characterized by an urban age. In general, one out of every 4 people in the world population now lives in cities. A similar urbanization pattern is also evident in Turkey. Despite the recent introduction of policies aimed at minimizing social and economic inequalities in a significant number of Turkish cities, there is an urban poverty that manifests itself in different ways. In Turkey, urban poverty is more visible in immigrant neighborhoods and slum areas. The aim of this research is to make a determination on urban poverty, to reveal the causes of urban poverty and to make inferences that will guide policies in this direction, based on the support data provided by Van Metropolitan Municipality. For this aim, support data provided by Van Metropolitan Municipality were entered SPSS 27 program and secondary data analysis was conducted. In addition to this, the distribution of poverty in Van was showed via maps created by ArcGIS program. According to the study findings, meaningful relationship between child number, aging and poverty were found. It is understood that the kind of support had been varied according to the counties. In the end, the districts which is at the city center and have the population with the bottom level income socioeconomically were determined. Finally, the socioeconomic distribution of the supports provided by Van Metropolitan Municipality was reached.