Van ilinde uyuşturucu bağımlılığının nedenleri üzerine sosyolojik bir çalışma
A sociological study on the causes of drug addiction in the Van province
- Tez No: 877111
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezine başvuran madde kullanan bireylerin madde kullanım nedenlerini irdelemektedir. Van İlinin, İran İslam Cumhuriyeti ile sınır kenti olmasından dolayı, buna bağlı olarak kaçakçılığın yapılıyor olması uyuşturucu madde kullanımını ve ticaretini tetiklediği düşünülmektedir. Madde bağımlılığı toplumu ve bireyi fizyolojik, psikolojik ve ekonomik açıdan etkileyen bir sorun olarak görülmektedir. Uyuşturucu madde kullanımı sadece bireyi etkileyen bir durum olmamakla birlikte aynı zamanda toplumsal sorun olduğu bilinmektedir. Genel olarak uyuşturucu madde bağımlısı bireylerin kullanma nedenlerinin farklı boyutlarda ele alınarak sosyolojik bir analiz yapılması amaçlanmaktadır. Bu çalışma Van Bölge ve Eğitim Araştırma Hastanesi bünyesinde bulunan AMATEM'de tedavi gören bağımlı bireylerin maddeyi kullanma nedenlerinin üzerine sosyolojik bir boyutta ele almayı amaçlamaktadır. Bireylerin yaşadığı temel sorunlar göz önünde bulundurularak bunun kullanım nedenleri üzerinde durulmaktadır. Araştırma AMATEM'de bulunan madde bağımlısı gençlerle yüz yüze derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak elde edilen verilerle nitel bir çalışma analizi yapılması amaçlanmaktadır. Çalışmada genel olarak madde kullanımının ekonomiyle ilişkisi olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak; çevresel faktörlerden, ekonomik nedenlerden ve arkadaş ortamından dolayı madde kullanma sayısının günümüzde giderek artmaya başladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reasons for substance use of substance users who apply to the Alcohol and Substance Addiction Treatment and Education Centre. Since Van Province is a border city with the Islamic Republic of Iran, it is thought that the fact that smuggling is carried out accordingly triggers the use and trade of drugs. Substance addiction is seen as a problem that affects the society and the individual physiologically, psychologically and economically. Drug abuse is not only a situation that affects the individual, but it is also known to be a social problem. In general, it is aimed to make a sociological analysis by addressing the reasons for the use of drug addicted individuals in different dimensions. This study aims to address the reasons for substance use of addicted individuals receiving treatment in AMATEM within Van Regional and Training and Research Hospital in a sociological dimension. Considering the basic problems experienced by individuals, the reasons for its use are emphasized. The research aims to analyze a qualitative study with the data obtained by using face-to-face in-depth interview method with substance addicted young people in AMATEM. In the study, it was observed that substance use is generally related to the economy. As a result; it is seen that the number of substance use is increasing today due to environmental factors, economic reasons and friendship environment.