Türk müziği eğitimi alan konservatuar öğrencilerinin piyano dersine yönelik tutumlarının incelenmesi (Doğu Anadolu Bölgesi)
Investigation of the attitudes of conservatory students studying Turkish music intended for the piano course (Eastern Anatolian Region)
  1. Tez No: 877110
  2. Yazar: MEHMET SALİH ÖZYAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ HONGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Batı müziğinde önemli bir yere sahip olan piyanonun, Türk müziği eğitimindeki yeri ve eğitim gören öğrencilerin bu enstrümana yönelik tutumlarının araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca Türk müziği eğitiminde Batı müziği teknik ve metotlarının yer alıp almadığı ve son olarak eğitim siteminde Türk ve Batı müzik türlerinin ortak ya da benzer yönlerinin olup olmadığı sorularına cevap aranmıştır. Tufan ve Güdek (2008) tarafından geliştirilen“Piyano Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”nin kullanıldığı araştırmanın evrenini Doğu Anadolu Bölgesi Türk müziği eğitimi alan konservatuarı öğrencileri, örneklemini ise Ardahan Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk müziği konservatuar öğrencileri oluşturmaktadır. 184 katılımcının yer aldığı bu çalışmada elde edilen verile SPSS (The Statistical Packet For Social Sciences) programı yardımıyla çözümlenmiştir. Çalışmada temel olarak katılımcıların piyano dersine yönelik tutumlarında cinsiyet, mezun olunan lise türü, sınıf düzeyleri, piyano çalışmak için yeterli sayıda derslik veya piyanoya erişebilirlik, piyano ya da benzeri klavye tipi bir enstrümana sahiplik, dinledikleri müzik türü ve kendilerini derste başarılı bulup bulmama bakımından farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Analiz sonuçları katılımcıların piyano dersine yönelik tutumları ile hoşnutluk ve değer alt boyutlarının cinsiyet, sınıf düzeyi, çalışmak için yeterli sayıda derslik olup olmadığı ve dinledikleri müzik türleri açısından önemli bir etkisinin olmadığını gösterirken, öğrencilerin mezun olduğu liselere ve öz değerlendirmelerine göre genel tutum, hoşnutluk ve değer alt boyutlarında farklılıklar görülmüştür. Çalışma sonucuna göre araştırmaya katılan öğrencilerin genel olarak piyano dersine yönelik olumlu bir tutum sergiledikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the place of the piano, which has an important place in Western music, in Turkish music education and the attitudes of students intended for this instrument. The study also seeks to answer the questions of whether Western music techniques and methods are included in Turkish music education and finally whether Turkish and Western music genres have common or similar aspects in the education system. Using the“Attitude Scale Intended for Piano Lesson”developed by Tufan and Güdek (2008), the population of the study consisted of conservatory students studying Turkish music in the Eastern Anatolia Region, and the sample consisted of Turkish music conservatory students from Ardahan University, Fırat University, Kafkas University and Van Yüzüncü Yıl University. The data obtained in this study with 184 participants are analysed through SPSS (The Statistical Packet For Social Sciences) program The study mainly investigates whether there are differences in the participants' attitudes intended for the piano lesson in terms of gender, the type of high school the students graduated from, their class level, the availability of sufficient number of classrooms or access to a piano to study piano, the ownership of a piano or a similar keyboard-type instrument, the type of music they listen to, and whether they find themselves successful in the lesson. The results of the analysis show that there is no significant effect on the participants' attitudes intended for the piano lesson and the sub-dimensions of satisfaction and value in terms of gender, class level, access to classrooms and instruments, and the types of music they listen to, while there are differences in the general attitude, satisfaction and value sub-dimensions according to the high schools graduated from and self-evaluation. The overall results of the study show that the students who participated in the research have a positive attitude intended for the piano lesson.