Uluslararası hukuk bakımından silahlı çatışma alanlarında insan haklarının korunması ve iyileştirilmesi 11 Eylül sonrası dönemde: Afganistan örneği
Protection and improvement of human rights in areas of armed conflict in terms of international lawin the period after September 11: Afghanistan example
  1. Tez No: 877116
  2. Yazar: MENEKŞE ERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Law, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Afganistan, tarihi ve kültürü ile dünya ülkeleri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Bulunduğu jeopolitik konumu nedeniyle tarihte başta İngiltere olmak üzere birçok ülke tarafından işgal edilmiştir. Ancak dağlık ve engebeli yapısından dolayı işgallerin kontrol edilmesi oldukça zor olmuştur. Bir diğer önemli nokta ise nüfusunun çok heterojen bir yapıya sahip olmasıdır. Aynı zamanda bu heterojen nüfus aşiret ve kabile halinde yaşamlarını sürdürmektedir. Böylece işgalci devlet Afganistan üzerinde hakimiyet oldukça zor olmuştur. Bu durum silahlı çatışmalarda ülkelerin sert politikalar yürütmesine de sebep olmuştur. Afganistan kendi içerisinde bu karışık yapıdan kaynaklı birçok iç savaşa da maruz kalmıştır. Dünyadaki silahlı çatışmaların giderek artması nedeniyle uluslararası hukukun etkinliği ve caydırıcılığı çok tartışılan bir konu haline gelmiştir. Uluslararası savaş hukuku devletlerin birbirine karşı savaş açmasını önlemesinin yanı sıra olası silahlı çatışmaların da belirli bir hukuk çerçevesinde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Tarihte bu hukuk ve normlar Cenevre Sözleşmesi ile koruma altına alınmıştır. Ancak gerek uluslararası hukukun yetersizliği gerekse BM'nin yapısından kaynaklı birçok silahlı çatışma alanında ciddi hak ihlalleri yapılmaktadır. Bu çalışmada ise 11 Eylül saldırısından sonra ABD'nin Afganistan'a yaptığı müdahale incelenmiştir. Dünya tarihine çok önemli bir gelişme olarak geçen 11 Eylül saldırısı El-Kaide terör örgütü tarafından yapılmıştır. Bu tarihten itibaren terörle mücadele dünya genelinde çok farklı bir boyut kazanmıştır. ABD'nin asıl amacı Afganistan'daki terör ve terör uzantılarını yok etmek olsa da başta siviller olmak üzere birçok insan çok kötü muameleye maruz kalmıştır. Savaş hukukunun en önemli ilkelerinden biri olan sivil insanları ayırt etme ilkesine uygulamıştır. Birçok sivil insan çocuk ve kadın bu savaşta hayatını kaybetmiştir. Bir diğer önemli ilke olan gereksiz acıya sebebiyet vermeme ilkesi ise kullanan kitle imha silahları ve kimyasal silahlar sonucunda ihlal edilmiştir. Aynı zamanda esirlere kötü muamele edilmesi sonucunda da yaşam hakkı ihlali söz konusudur. ABD'nin Afganistan'a müdahale sırasında uluslararası hukuk normlarına uymadığı ve birçok hak ihlali yapmıştır. ABD, 2020 yılında geride birçok yıkıntı bırakarak yönetimi Taliban'a bırakmıştır. Bu çalışmanın asıl amacı geride bırakılan bu hak ihlallerini ve uluslararası hukuk ihlallerini uluslararası literatüre kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan has a very important place among the countries of the world with its history and culture. Due to its geopolitical location, it has been occupied by many countries, especially England, in history. However, due to its mountainous and rugged structure, it was very difficult to control the occupations. Another important point is that its population has a very heterogeneous structure. At the same time, this heterogeneous population continues to live in tribes and tribes. Thus, it became very difficult for the occupying state to dominate Afghanistan. This situation has also caused countries to implement harsh policies in armed conflicts. Afghanistan has also been exposed to many civil wars arising from this complex structure. Due to the increasing number of armed conflicts in the world, the effectiveness and deterrence of international law has become a highly debated issue. International law of war not only prevents states from declaring war against each other, but also ensures that possible armed conflicts occur within a certain legal framework. Historically, these laws and norms have been protected by the Geneva Convention. However, serious human rights violations are committed in many areas of armed conflict due to both the inadequacy of international law and the structure of the UN. In this study, the US intervention in Afghanistan after the September 11 attack was examined. The September 11 attack, which is a very important development in world history, was carried out by the Al-Qaeda terrorist organization. Since this date, the fight against terrorism has gained a very different dimension throughout the world. Although the main aim of the USA is to destroy terrorism and its extensions in Afghanistan, many people, especially civilians, have been subjected to very bad treatment. The principle of distinguishing between civilians, one of the most subjective principles of the law of war, has been complied with. Many civilians, children and women lost their lives in this war. Another important principle, the principle of not causing unnecessary suffering, has been violated as a result of the use of weapons of mass destruction and chemical weapons. At the same time, there is a violation of the right to life as a result of mistreatment of prisoners. The USA did not comply with international law norms and violated many rights during the intervention in Afghanistan. The USA left a lot of ruins behind in 2020 and left the administration to the Taliban. The main purpose of this study is to bring these left behind human rights violations and violations of international law to the international literature.