Franz Kafka'nın hayvan öykülerinde varoluşçu felsefenin izlekleri ve yuva öyküsünün performansı
Themes of existential philosophy in Franz Kafka's animal stories and the performance of 'The Burrow' story
  1. Tez No: 877215
  2. Yazar: HİLAL YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN ÖZİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, Kafka'nın“Hayvan Öyküleri”adlı eseri varoluşçu felsefe üzerinden değerlendirilmiş ve“Yuva”adlı öyküsü performans haline dönüştürülmüştür. Öyküyü varoluşçu söylem üzerinden incelendiği için evvelinde varoluşçu felsefenin temelleri, kurucu temsilcilerinden Soren Kierkegaard ve Jean Paul Sartre'dan bahsedilmiştir. Kesin yargı ve matematik sonuçlarla varlığına anlam bulamayan insanın imdadına birçok sanat dalının yanı sıra edebiyat ve felsefi söylemde yetişmiştir. Varoluş felsefesinin temel sorunu olan bilinmeze dair duyulan kaygıyı, insanın yaşam kaygısı olarak, Kafka Hayvan Öykülerinde yer vermiştir. Yaşam içerisinde sürekli mücadele halinde olan insan, bu öykülerin genelinde hayvanlaşmış insan motifiyle yer bulmuştur. Tezin Performans bölümünü,“Yuva”öyküsünde yaşamda kalmaya çalışan, kendini dış tehditlerden sürekli korumak zorunda olan bir canlının varoluş sancısını temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Kafka's Animal Stories are analyzed through Existentialist Philosophy and the story 'The Burrow' is transformed into a performance. Since we analyze the story through Existentialist discourse, the foundations of Existentialist Philosophy and its founding representatives Soren Kierkegaard and Jean Paul Sartre are mentioned first. In addition to many branches of art, literature and philosophical discourse have come to the rescue of human beings who cannot find a meaning to their existence with certain judgements and mathematical results. Kafka included the anxiety about the unknown, which is the basic problem of the philosophy of existence, as the life anxiety of man in his Animal Stories. The human being, who is in a constant struggle in life, has found a place in these stories with an animalised motif. The Performance section of the thesis represents the existential pain of a creature trying to survive and having to constantly protect itself from external threats in the story“The Burrow”.