Gazali'nin nefis teorisi (İhyâ'ü Ulûmi'd-Dîn adlı eserinin kalbin halleri bölümü bağlamında)
Ghazali's theory of the soul (In the context of the states of the heart section of his work İhyâ'u Ulûmi'd-Dîn)
  1. Tez No: 877218
  2. Yazar: FATMA BETÜL ATİLA
  3. Danışmanlar: DR. ABDULLAH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Gazali'nin İhyâ'ü Ulûmi'd-Dîn adlı eserinin Kalbin Halleri bölümü esas alınarak Gazali'nin nefis teorisi incelenmiştir. Tezde Gazali'nin İhyâ'ü Ulûmi'd-Dîn isimli eseri birincil kaynak olmak üzere Gazali düşüncesinde nefis teorisinin felsefe ile olan ilişkisi üzerinde durulmuştur. Çalışma içinde Gazali ve İbn Sina'nın nefis teorisi ile ilgili ortaya koydukları argümanlar incelenmiş olup ortaya konulan argümanlar üzerinden Gazali'nin nefis teorisinde felsefi yansımaların gösterilmesi hedeflenmiştir. Çalışma bir giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde nefsin varlığı ve mahiyeti, ikinci bölümde nefsin güçleri, üçüncü bölümde nefsin kötülükleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Ghazali's theory of the soul was examined based on the States of the Heart section of Ghazali's Ihya'u Ulûmi'd-Dîn. In the thesis, the relationship between the theory of the soul and philosophy in Ghazali's thought is emphasized, with Ghazali's work named İhyâ'ü Ulûmi'd-Dîn being the primary source. In the study, the arguments put forward by Ghazali and Ibn Sina about the theory of nafis were examined and it was aimed to show the philosophical reflections in Ghazali's theory of nafs through the arguments put forward. The study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the first part, the existence and nature of the soul, in the second part, the powers of the soul, and in the third part, the evils of the soul are emphasized.