B2B ürünlerin pazarlama yönetimi ve marka konumlandırmasında B2C ürünlerden farkları ve ev tekstilinde bir uygulama
Differences of B2B products from B2C products in marketing management and brand positioning and an application in home textile
- Tez No: 877224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma B2B ürünlerin pazarlama yönetimi ve marka konumlandırmasında B2C ürünlerden farklarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Her iki pazarlama yaklaşımının uygulanmasının incelenmesi için ev tekstili sektörü seçilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ev tekstili sektöründe faaliyet gösteren farklı markaların pazarlama yöneticileri ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile değerlendirilmiş, ana temalar, kodlar ve alt temalar belirlenmiştir. Araştırma, B2B ve B2C pazarlama stratejilerinin ev tekstili sektöründe farklı şekillerde uygulandığını ortaya koymuştur. B2B pazarlama stratejileri genellikle iş birlikleri, toptan satışlar, kurumsal müşterilere özel çözümler ve proje bazlı çalışmalara odaklanırken; B2C pazarlama stratejileri sosyal medya kampanyaları, mağaza içi etkinlikler ve online satış kanalları gibi yöntemler kullanmaktadır. B2B pazarlama, uzun vadeli iş ilişkileri ve özelleştirilmiş çözümler sunmayı gerektirirken, B2C pazarlama geniş kitlelere ulaşmayı ve marka bilinirliğini artırmayı hedeflemektedir. Çalışma, B2B ve B2C pazarlama stratejilerinin farklı amaçlar ve yöntemler içerdiğini, ancak her ikisinin de müşteri memnuniyeti ve rekabet avantajı sağlama açısından kritik olduğunu ortaya koymuştur. B2B pazarlama, daha fazla özelleştirilmiş ve uzun vadeli ilişkiler üzerine kurulurken, B2C pazarlama, hızlı tüketici etkileşimi ve marka bilinirliği oluşturma üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ev tekstili sektöründe başarılı olabilmek için, işletmelerin her iki pazarlama stratejisini de etkin bir şekilde kullanmaları ve sürekli olarak yenilikçi yaklaşımlar geliştirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the differences of B2B products from B2C products in marketing management and brand positioning. The home textile industry was chosen to examine the implementation of both marketing approaches. The research was conducted using qualitative research methods. Detailed interviews were held with marketing managers of different brands operating in the home textile industry. The data obtained was evaluated using the thematic analysis method and main themes, codes and sub-themes were determined. The research revealed that B2B and B2C marketing strategies are implemented in different ways in the home textile industry. While B2B marketing strategies generally focus on collaborations, wholesale sales, solutions specific to corporate customers and project-based work; B2C marketing strategies use methods such as social media campaigns, in-store events and online sales channels. While B2B marketing requires long-term business relationships and providing personalized solutions, B2C marketing aims to reach large audiences and increase brand awareness. The study found that B2B and B2C marketing strategies involve different goals and methods, but both are critical in providing customer satisfaction and competitive advantage. While B2B marketing is more customized and built on long-term relationships, B2C marketing focuses on rapid consumer interaction and building brand awareness. In order to be successful in the home textile industry, businesses need to use marketing strategies effectively and constantly develop innovative approaches.