İlkokul birinci sınıf öğrencilerinin tasarım becerilerinin geliştirilmesine yönelik bir eylem araştırması
An action research on improving the design skills of first grade primary school students
  1. Tez No: 877230
  2. Yazar: SEVİNÇ GÜLER ALIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmada araştırma sorgulamaya dayalı tasarım temelli öğretim ile ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin; tasarım becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın problem cümlesi,“ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin tasarım becerileri nasıl geliştirilir? ”olmuştur. Buna göre ilkokul birinci sınıf öğretim programındaki farklı derslere ait kazanımlara yönelik olarak, 5E öğrenme yaklaşımı, EIE tasarım geliştirme modeli basamaklarına uygun olarak etkinlikler planlanıp, uygulanmıştır. Araştırmanın metodolojisi olarak nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu; Güneydoğu Anadolu Bölgesinin merkez ilçesinde yer alan bir devlet okulunun birinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma verileri, 2022-2023 eğitim- öğretim yılının ikinci döneminde toplanmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde; görüşme formu, gözlem formu, dokümanlar, ders planları, fotoğraflar, öğrenci ürünleri, öğretmen günlükleri ve alan notlarından faydalanılmıştır. Araştırmaya öğrencilerin tasarım becerilerini geliştirilmesi gereken temel becerilerin kazandırılması için durum tespit süreciyle başlanmıştır. Bu süreçte öğrencilerin tasarım becerileri geliştirme sürecine hazırlanması amacıyla ve basit tasarım görevleri içeren 10 farklı etkinlik planlanarak, uygulanmıştır. Durum tespit sürecinin tamamlanmasıyla birlikte araştırmada 11 eylem planı uygulanmıştır. Araştırmada toplanan veriler; betimsel analiz ile negatif örnek yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bulgulara göre; ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin tasarım becerilerinin geliştiği sonucuna ulaşılmıştır. Tasarım temelli öğretim sürecinde öğrencilerin aktif katılım sağladığı bir ortam oluşturulması, öğretmenin rehber rolünde olmasının önemli olduğu, öğretmen inançlarının bu yönde değişiklik göstermesinin sürecin etkinliğine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Tasarım temelli öğrenme sürecinin olumlu sınıf ortamı oluşturulmasına, öğrenci davranışlarının iyileştirilmesine, özgüven ve akademik başarılarının arttırılmasına katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, with research-inquiry-based design-based teaching, first grade primary school students; It is aimed to develop design skills. For this purpose, the problem statement of the research is“How to improve the design skills of first grade primary school students?”"It happened. Accordingly, activities were planned and implemented in accordance with the 5E learning approach and EIE design development model steps for the achievements of different courses in the primary school first grade curriculum. Action research, one of the qualitative research methods, was used as the methodology of the research. The study group of the research; It consisted of first grade students of a public school located in the central district of the Southeastern Anatolia Region. Research data was collected in the second semester of the 2022-2023 academic year. During the data collection process of the research; Interview form, observation form, documents, lesson plans, photographs, student products, teacher diaries and field notes were used. The research started with the due diligence process in order to provide students with the basic skills that need to be improved in their design skills. In this process, 10 different activities including simple design tasks were planned and implemented in order to prepare students for the process of developing design skills. With the completion of the due diligence process, 11 action plans were implemented in the research. Data collected in the research; It was analyzed using descriptive analysis and negative sample method. According to the findings of the research; It was concluded that the design skills of first grade primary school students improved. It has been concluded that it is important to create an environment in which students actively participate in the design-based teaching process, to have the teacher in a guiding role, and that changing teacher beliefs in this direction contributes to the effectiveness of the process. It has been concluded that the design-based learning process contributes to creating a positive classroom environment, improving student behavior, and increasing self-confidence and academic success.