Assessing the potential impact of the EU Green Deal on turkish refineries: Analyzing net-zero emission strategies through expert insights
AB Yeşil Mutabakatı'nın Türk rafinerileri üzerindeki potansiyel etkisinin değerlendirilmesi: Net-sıfır emisyon stratejilerinin uzman görüşleriyle analizi
- Tez No: 877257
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EFE BİRESSELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Avrupa Birliği'nin Yeşil Mutabakatı ekonomik, sosyal ve çevresel yönleri ele alan kapsamlı bir politika çerçevesidir. AB, Yeşil Mutabakat ile 2050 yılına kadar karbon-nötr bir kıtaya ulaşmayı çeşitli alanlarda çeşitli politikalar ve unsurlarla taahhüt etmiştir. AB üyeleri Yeşil Mutabakat'ın gerekliliklerini uygulamaya başlamıştır. Yeşil Mutabakat, başta ticaret ortakları olmak üzere AB üyesi olmayan ülkeleri de etkilemektedir. Bu çalışma, Yeşil Mutabakat'ın Türk rafinerileri üzerindeki potansiyel. etkilerini ortaya koymaktadır. Çalışmada, özellikle Net-sıfır emisyon ve karbonsuzlaştırma hedeflerine odaklanarak, Yeşil Mutabakat'ın Türk rafineri endüstrileri üzerindeki potansiyel etkisi değerlendirilmektedir. Öncelikle rafinerilerle ilgili Yeşil Mutabakat hedefleri analiz edilmiş, ardından dünyadaki rafineri sektörü örnekleri incelenmiştir. Yeşil Mutabakat'ın Türk rafinerileri üzerindeki potansiyel etkisini değerlendirmek için nitel analiz methodu kullanılarak deneyimli uzmanlarla görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, Yeşil Mutabakat'ın, Türk rafinerilerini, piyasa değişkenlerine ve Yeşil Mutabakat ile Türk mevzuatındaki son güncellemelere uyum sağlayacak stratejiler geliştirilebilecek şekilde etkileyeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The European Union's Green Deal is a comprehensive policy framework that addresses economic, social, and environmental aspects. The EU has committed to achieving a carbon-neutral continent with the Green Deal by 2050 with various policies and aspects in various areas. EU members have started to implement its requirements. However, the Green Deal also affects non-EU countries, especially their trade partners. This study presents the potential effects of the Green Deal on Turkish refineries. This study especially evaluates the implications of these potential effects for the Turkish refinery industries, focusing on Net-zero emission and decarbonization targets. First, the Green Deal targets related to refineries were analyzed, and then global refinery industry examples were reviewed. Interviews were conducted with experts using qualitative analysis to evaluate the potential effect of the Green Deal on Turkish refineries. The findings demonstrate that the Green Deal will affect the Turkish refineries in a manner that strategies could be developed to align with market variables and recent updates of the Green Deal and Turkish regulations.