Sürdürülebilir ve enerji etkin yapı tasarımı: Balat'ta bir restorasyon uygulaması örneği
Sustainable and energy efficient building design: An examlpe of restoration application in Balat
- Tez No: 877260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de ve dünyada uygulanan yeşil bina değerlendirme ve sertifikalandırma sistemlerini, yetkili sertifikasyon kurumlarının yapıları değerlendirirken dikkat ettiği maddeleri ve koşulları, sürdürülebilirlik ilkeleri ve enerji etkin yapı tasarım kriterlerini, sertifikalandırma aşamalarını ve fizibilite analizini ele almaktadır. Ayrıca örnek alan çalışmasında restitüsyon-restorasyon projesi olmakla beraber sürdürülebilirlik ilkeleri dikkate alınarak tasarlanan enerji etkin yapıya ait maliyet, enerji üretim-tüketim miktarları incelenmiştir. Mevcut bina ile konvansiyonel yapı arasında karşılaştırmalar yapılarak, konvansiyonel sistemler ile tasarlanması halinde maliyet ve enerji tüketim miktarlarının ne kadar olacağı hesaplanarak amortisman süresi hesaplanmıştır. Bu amaçla, yeşil bina, yenilenebilir enerji kaynakları, enerji etkin yapı tasarımları, sürdürülebilirlik ve amortisman gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Bu tez, yeşil bina değerlendirme ve sertifikalandırma aşamalarını, yenilenebilir enerji kaynaklarını, yapı maliyeti ve enerji tasarrufunu araştırarak bu bağlamda ele alınan teknik ve eğitici materyalleri incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the green building assessment and certification systems applied in Turkey and globally, the items and conditions considered by the authorized certification bodies while evaluating the buildings, sustainability principles and energy efficient building design criterias, certification stages and feasibility analysis. In addition, the case study examines the costs, energy production - consumption amounts of the energy efficient building, which was designed according to the principles of sustainability and simultaneously as a restitution-restoration project. By making comparisons between the existing building and the conventional building, the amortization period was calculated by calculating how much the cost and energy consumption amounts would be if designed with conventional systems. Therefore, keywords were defined such as green building, renewable energy sources, energy efficient building designs, sustainability and amortization. This thesis, while investigating green building assessment and certification phases, renewable energy sources, construction costs and energy savings, examines the technical and educational materials in this context.