Enerji etkin yapı tasarımı için kompozit yalıtım malzemelerinin statik ve dinamik yöntemle performans incelemesi
Performance investigation of composite insulation materials in energy-efficient building design: A static and dynamic approach
  1. Tez No: 909810
  2. Yazar: SEDEF BEREKETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÜNAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, enerji etkin yapı tasarımı amacıyla çevre dostu kompozit yalıtım malzemelerinin statik ve dinamik yöntemlerle performans analizi gerçekleştirilmiştir. Kullanılan kompozit malzemeler, Koçyiğit (2024) tarafından geliştirilen genleştirilmiş cam agregası ve çam reçinesi esaslı yapılar olup, malzemelerin termal ve mekanik özellikleri deneysel verilerden alınarak analizlerde kullanılmıştır. Isıtma enerji ihtiyacının hesaplanmasında, Türkiye'nin farklı iklim bölgelerini temsil eden Hatay, Edirne, Bingöl ve Kars illeri seçilmiş, derece-gün (statik) ve EnergyPlus (dinamik) yöntemleri ile karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılmıştır. Her malzeme için hesaplanan optimum yalıtım kalınlıkları, ±0,01 m sapma toleransları dikkate alınarak incelenmiş; bu sayede uygulama sırasında oluşabilecek küçük kalınlık değişimlerinin enerji tüketimi ve ekonomik performans üzerindeki etkileri detaylı şekilde analiz edilmiştir. Sonuçlar, EnergyPlus dinamik simülasyonlarının iklim, iç kazançlar ve bina özelliklerini kapsamlı şekilde modelleyerek daha gerçekçi ve güvenilir sonuçlar verdiğini göstermiştir. Ayrıca, ±0,01 m kalınlık sapmalarının enerji tüketimi ve geri ödeme sürelerinde önemli değişimlere yol açtığı saptanmış, saha uygulamalarında kalınlık hassasiyetinin ve işçilik kalitesinin enerji verimliliği performansı için kritik olduğu vurgulanmıştır. Bu çalışma hem teorik hem de pratik açıdan optimum yalıtım kalınlığı belirleme sürecinde statik ve dinamik yöntemlerin birlikte kullanılması gerektiğini ortaya koyarak, sürdürülebilir yapı tasarımı ve enerji tasarrufu stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the performance analysis of environmentally friendly composite insulation materials for energy-efficient building design was carried out using both static and dynamic methods. The composite materials used were based on expanded glass aggregate and pine resin developed by Koçyiğit (2024), with their thermal and mechanical properties experimentally determined and integrated into the analyses. Heating energy demand was calculated for four provinces representing different climate zones of Turkey: Hatay, Edirne, Bingöl, and Kars. Comparative evaluations were conducted using the degreeday (static) and EnergyPlus (dynamic) methods. The optimum insulation thicknesses calculated for each material were examined with ±0.01 m tolerance, enabling a detailed analysis of how small variations during application affect energy consumption and economic performance. Results showed that EnergyPlus dynamic simulations provide more realistic and reliable outcomes by comprehensively modeling climate, internal gains, and building characteristics. Additionally, it was found that ±0.01 m deviations in insulation thickness significantly influence energy consumption and payback periods, highlighting the critical importance of thickness precision and workmanship quality in field applications for energy efficiency. This study reveals that combining static and dynamic methods is essential in determining the optimum insulation thickness from both theoretical and practical perspectives, contributing to sustainable building design and the development of energy-saving strategies.