Yapı Endüstrisinde Sürdürülebilirlik ve Enerji Etkin Konut Tasarımı
Sustainability in Construction Industry and Energy Efficient Building Design
  1. Tez No: 453730
  2. Yazar: MEHMET ÖZCAN ÖZHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İşbu akademik çalışmada yapı endüstrisinde sürdürülebilirlik konusu ilke ve tatbikat zemininde değerlendirilmiş, konut yapılarında enerji etkin yapılaşma mercek altına alınmıştır. Sürdürülebilir yapı tasarımı ve evreleri noktasında analiz, tasarım, planlama, hammadde temini, inşaat, kullanım, yapım-onarım ve geri dönüşüm süreçlerinde enerji verimliliğine odaklanılmıştır. Bu istikamette birincil hedef insanın ve muhtaciyet duyduğu doğal çevrenin hayatiyetini ve konforunu idame ettirmesidir (ikame değiştirmek, idame sürdürmek). Gereksinimlerin yenilenebilir kaynaklardan pasif yöntemlerle temin edilmesi hayatın, insanın ve doğanın teminatıdır. Yapılarda enerji verimliliği bölümünde arazi seçiminden, kullanım ve yapı ömrünün tamamlanması halindeki geri dönüşüm sürecine kadarki bütün evrelerin kemali hassasiyetle planlanması ve olası ihtimallerin öngörülmesine değinilmiştir. Topoğrafya ve iklimden en ziyade istifade eden, çevresine uyumlu ve enerji etkinliğine sahip nitelikli bir yapı tasarımının süreç ve evrelerinin hangi ilkeler zemininde planlanması gerektiği ortaya konmuştur. İnşaat malzemelerinin üretim aşamasından, konut yaşantısına ait araç-gereçlerin seçimine ve nasıl kullanılması gerektiğine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this academic work, the subject of sustainability in construction industry was assessed within the framework of principle and practice, and energy effective structuring in residence construction was examined. Analysis, design, planning, raw material supply, construction, utilization, repair & maintenance and energy efficiency in recycling were focused with regards to sustainable construction design and its phases. Accordingly, the primary goal is to sustain people's comfort and the natural environment which they need. Supplying the necessities out of renewable sources with passive methods is the safeguard of the life, the people and the nature. In the section energy efficiency in constructions, possible outcomes and meticulous planning of all the phases including the selection of a terrain, its utilization and recycling in the case of structure's life ends has been addressed. Principles that should be used for planning the process and phases of a construction design which benefits from its topography and climate, coherent with its environment and energy efficient has been presented. The production phases of construction products, selection of residential equipment and their utilization were remarked.