Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Z-kitaplar: Karşılaştırmalı bir çalışma
Z-books in teaching Turkish as a foreign language: a comparative study
- Tez No: 877262
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi; ülkeler arasındaki göç hareketleri, Türkiye'nin dünya ülkeleri arasındaki konumunun ve gücünün değişmesi gibi nedenlerle son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır. Ekonomik, politik, kültürel, kişisel ve eğitimsel sebepler gibi birçok nedenden dolayı Türkçeyi öğrenmek isteyen yabancıların sayısı artmış bu isteğin karşılanmasına bağlı olarak alana yönelik bilimsel çalışmalarda ve materyal tasarımında da artış meydana gelmiştir. Yabancı dil olarak Türkçe öğretimine yönelik hazırlanan zenginleştirilmiş kitaplar (z-kitap) bu materyaller arasındaki yerini almıştır. Z-kitapların yeterliliği ve niteliğinin tespit edilmesi, z-kitapların geliştirilmesini veya hâlihazırda kullanılan z-kitapların yeniden düzenlenerek daha etkili bir duruma getirilmesini sağlayabilecektir. Bu çalışmada z-kitapların Oruçoğlu'nun (2015) literatürden derlediği bilimsel ölçütlere uygunluk düzeyi belirlenip benzer ve farklı yönleri karşılaştırmalı bir yolla tespit edilerek z-kitap tasarımına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya konu edilmek üzere Yeni İstanbul Uluslararası Öğrenciler için Türkçe z-kitabı ile Gazi TÖMER Yabancılar için Türkçe z-kitabının A1 seviyesi z-ders kitapları seçilmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada seçilen z-kitaplar doküman incelemesi yoluyla; öğretimsel içerik, sayfa düzeni, metin tasarımı, kişiselleştirme, platform, arayüz, çoklu ortam etkileşim (bağlantılar, gezinme), sözlük bakımından karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiş, elde edilen veriler tablo ve şekillerle ortaya konmuştur. Yapılan incelemeler neticesinde Yeni İstanbul Uluslararası Öğrenciler için Türkçe z-kitabının Gazi TÖMER Yabancılar için Türkçe z-kitabına kıyasla derlenen z-kitap ölçütlerine uygunluk düzeyinin daha yüksek olduğu, daha nitelikli ve avantajlı olduğu, her iki z-kitabın ölçütleri karşılayıp karşılamamakta sayfa düzeni, metin tasarımı, arayüz ve çoklu ortam bakımından benzerlik; öğretimsel içerik, platform, kişiselleştirme, etkileşim (bağlantılar, gezinme) ve sözlük bakımından farklılıklar taşıdığı görülmüştür. Söz konusu benzerlik ve farklılıklarda da Yeni İstanbul Uluslararası Öğrenciler için Türkçe z-kitabının daha güçlü özelliklere sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teaching Turkish as a foreign language has become increasingly widespread in recent years due to reasons such as migration movements between countries, the change of Turkey's position and power among the countries of the world. The number of foreigners who want to learn Turkish has increased due to many reasons such as economic, political, cultural, personal and educational reasons, and there has been an increase in scientific studies and material design in the field. Enriched books (z-books) prepared for teaching Turkish as a foreign language have taken their place among these materials. Determining the adequacy and quality of z-books will enable the development of z-books or the reorganization of the currently used z-books to make them more effective. In this study, it is aimed to contribute to the design of z-books by determining the level of conformity of z-books to the scientific criteria compiled by Oruçoğlu (2015) from the literature and to determine their similar and different aspects in a comparative way. For this purpose, Yeni İstanbul Turkish for International Students z-book and A1 level z-lesson books of Gazi TÖMER Turkish for Foreigners z-book were selected for the study. In this study, in which qualitative research method was used, the selected z-books were comparatively analyzed in terms of instructional content, page layout, text design, personalization, platform, interface, multimedia interaction (links, navigation), dictionary through document analysis. As a result of the examinations, it was seen that Yeni İstanbul Turkish for International Students z-book has a higher level of compliance with the compiled z-book criteria, is more qualified and advantageous compared to Gazi TÖMER Turkish for Foreigners z-book, both z-books have similarities in terms of page layout, text design, interface and multimedia in terms of meeting the criteria, and differences in terms of instructional content, platform, personalization, interaction (links, navigation) and dictionary. In these similarities and differences, it was concluded that Yeni İstanbul Turkish for International Students z-book has stronger features.